1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kay [80]
3 years ago
10

Please help me with this question and explain it

Mathematics
1 answer:
Stells [14]3 years ago
6 0

Answer:

(1, 1)

Step-by-step explanation:

Multiply x and y by 0.25 to find the new coordinates after dilation

You might be interested in
The HCF of 240 and 150
jekas [21]
Divide the numbers by (prime) numbers. The numbers should both be divisible by the (prime) numbers

8 0
3 years ago
How do you figure out what 13 x 379?
morpeh [17]
4,927 would be the correct answer you just do it on calculator
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
2 angles of a triangle are the same size. the 3rd is 3 times as large as the 1st​
myrzilka [38]

Answer:

36°, 36° and 108°

Step-by-step explanation:

let the equal angles be x then the third angle = 3x

The sum of the 3 angles in a triangle = 180°, thus

x + x + 3x = 180, that is

5x = 180 ( divide both sides by 5 )

x = 36

and 3x = 3 × 36 = 108

The 3 angles are 36°, 36° and 108°

4 0
3 years ago
In a blueprint for a house, the scale is 1 inch = 5 feet. In the blueprint, one room
Dimas [21]

for each inch is 5 feet, so for each 0.5 aka 1/2 inch, it would be 2.5 inches

2in: 5+5=10ft

2.5in: 5+5+2.5=12.5ft

or just simply mutiply by 2

2(5)= 10ft

2.5 inches so 2.5(5)=12.5

The dimensions of the actual room are 10 feet by 12.5 feet

5 0
2 years ago
24 divided by 111 in a decimal number
MissTica

Answer:

.216

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Jacob is buying new tires for his car. They normally are $170 each, and he needs to replace all 4. Which option saves him the mo
    11·1 answer
  • the cost of renting a car is 35/wk plus $0.25/mi traveled during that week. An equation to represent the cost would be y =35+0.2
    8·1 answer
  • Given that the side length of the rhombus below is 2x - 3, and its perimeter is 12, solve for x.
    11·1 answer
  • Check all of the proper units of weight in the metric system.
    15·2 answers
  • If 3(r+300)=6 then find the value of r+300-2
    14·2 answers
  • I need help with this please!!
    15·2 answers
  • A grocery store sells a bag of 5 potatoes for $2. What is the unit cost if each potato in the bag
    10·1 answer
  • factoring by grouping example ?? i need one pls
    10·1 answer
  • PLEASE HELP FAST
    5·1 answer
  • Solve this exercise please I can’t
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!