1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madam [21]
3 years ago
10

A grocery store sells a bag of 5 potatoes for $2. What is the unit cost if each potato in the bag

Mathematics
1 answer:
Dmitrij [34]3 years ago
6 0

Answer:

Unit cost: $2.50 per potato

Step-by-step explanation:

Set up a proportion:

<h2><u>5 potatoes</u> = <u>x potatoes</u></h2><h2>2 dollars         1 dollar</h2><h2 />

cross multiply:

2x = 5


divide by 2 on both sides

x= 5/2 or 2.5

You might be interested in
If AC is parallel to DE, find X
UNO [17]

Answer: x = 50

Concept:

Here, we need to know the idea of alternative interior angles and the angle sum theorem.

<u>Alternative interior angles</u> are angles that are formed inside the two parallel lines, and the values are equal.

The <u>angle sum theorem</u> implies that the sum of interior angles of a triangle is 180°

If you are still confused, please refer to the attachment below or let me know.

Step-by-step explanation:

<u>Given information:</u>

AC ║ DE

∠ABC = 85°

∠A = 135°

<u>Find the value of ∠BAC</u>

∠A + ∠BAC = 180° (Supplementary angle)

(135°) + ∠BAC = 180°

∠BAC = 45°

<u>Find the value of ∠BCA</u>

∠ABC + ∠BAC + ∠BCA = 180° (Angle sum theorem)

(85°) + (45°) + ∠BCA = 180°

∠BCA = 50°

<u>Find the value of x (∠EBC)</u>

∠EBC ≅ ∠BCA (Alternative interior angles)

Since, ∠BCA = 50°

Therefore, ∠EBC = 50°

\Large\boxed{x=50}

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions

8 0
1 year ago
Please explain how to find the answer for this
FromTheMoon [43]
P(A \textrm{ and } B) = P(A) P(B|A)

P(A \textrm{ and } B) = \dfrac{3}{10} \cdot \dfrac{2}{5} = \dfrac{3}{25}

Second to last choice.


5 0
3 years ago
You dispense a quantity of 180 tablets for a prescription written for Ibuprofen 800mg to be taken by mouth 3 times a day. How ma
kap26 [50]

You have 180 tablets right? You also have to take it three times a day.

180 pills /3 pills a day = <u>60 days</u>

<u></u>

3 0
3 years ago
3/4 is less than or equal to 1/2+n
Bezzdna [24]

Answer:

no

Step-by-step explanation:

3/4=0.75

1/2+n=0.5

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
There are different ways to represent 2 2/3 Select the three choices below that represent 2 2/3.
AfilCa [17]

Answer:

2 6/9. 2 24/36

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • The absolute value of .375 + -5/8
    7·2 answers
  • Approximate the square root of √31 .Round to two decimal places​
    6·1 answer
  • What's the difference between four tenths and four hundrenths?
    11·1 answer
  • SHOW YOUR WORK!!!!:<br><br>-40+2n=4n-8(n+8)
    5·2 answers
  • Please explain with working!!! Find the set of values of x that satisfy the inequality 9x^2-15x&lt;6
    5·1 answer
  • Please answer quickly DUE AT 7:00 PM EST Provide answer AND explanation please! Will mark brainliest!
    7·1 answer
  • Slope from two points: (-15, 2) and (-3, 18)
    5·2 answers
  • Complete the steps for simplifying the given expression.
    15·2 answers
  • The population of Winnemucca, Nevada, can be modeled by P=6191(1.04)t where t is the number of years since 1990. What percent di
    15·1 answer
  • Suppose you are conducting a study about how the average US worker spends time over the course of a workday. You are interested
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!