1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sav [38]
2 years ago
8

Which of the following is TRUE regarding unexpected expenses?

Business
1 answer:
kaheart [24]2 years ago
4 0

Answer:

They should be planned for.

Explanation:

Unexpected expenses include emergencies and other unforeseen costs that a person incurs in day to day activities.  These unexpected expenses must be paid for, which means resources must come from somewhere to effect the payments.

The best way to cater to unexpected expenses is to include them in the budget. Contingencies is the term used to describe funds kept aside to settle unexpected expenses. Without a contingency arrangement, unexpected expenses will affect the budget and a person's ability to pay normal bills.

You might be interested in
Yard Tools manufactures lawnmowers, weed-trimmers, and chainsaws. Its sales mix and unit contribution margin are as follows. Sal
Korvikt [17]

Answer:

Results are below.

Explanation:

<u>To calculate the break-even point in units, we need to use the following formula:</u>

Break-even point (units)= Total fixed costs / Weighted average contribution margin

Weighted average contribution margin= 0.2*33 + 0.5*22 + 0.3*41

Weighted average contribution margin= $29.9

Break-even point (units)= 4,544,800 / 29.9

Break-even point (units)= 152,000 units

<u>Now, for each product:</u>

<u></u>

Lawnmowers= 0.2*152,000=30,400

Weed-trimmers= 0.5*152,000= 76,000

Chainsaws= 0.3*152,000= 45,600

8 0
3 years ago
Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a speci
Anton [14]

Answer:

The minimum price is $6.8

Explanation:

Giving the following information:

Crane Company incurred the following costs for 88000 units: Variable costs $528000 Fixed costs 392000 Crane has received a special order from a foreign company for 3000 units. There is sufficient capacity to fill the order without jeopardizing regular sales. Filling the order will require spending an additional $2400 for shipping.

Because it is a special order and there is unused capacity, we will not have into account the fixed costs.

Unitary cost= (528,000/88,000) + (2,400/3,000)= $6.8 per unit

The minimum price is $6.8

7 0
3 years ago
If the working-age population ________ and the labor force does not change, the ________.
FinnZ [79.3K]
E. Increases; unemployment rate will increase
6 0
3 years ago
The management of supply chain inventories focuses on: No Answer Selected
Dennis_Churaev [7]

Answer: both internal and external inventories

     

Explanation: In simple words, supply chain inventories refers to the  raw material, finished goods and work in process inventories like factors that together constitutes a supply chain.

Management of supply chain refers tot he process in which the organisation tries to control and maintain the flow of inventories from on stage to the other with the ultimate objective of keeping the supply of finished goods smooth throughout the period.

It starts from procuring the suitable raw materials in right quantity and right time after that it monitors the manufacturing unit so that production is done in appropriate time period and finally makes sure that finished goods will be supplied to the market as per the time period specified by the wholesalers or retailers.

7 0
2 years ago
The LIFO inventory method assumes that the cost of the latest units purchased are:
Scilla [17]

Answer:

The correct answer is C.

Explanation:

Giving the following information:

The LIFO inventory method assumes that the cost of the latest units purchased are:

<u>Under the Last-in, First-out method the first units on inventory are the ones left to ending inventory. On the contrary, the last units are the first ones to go to the cost of goods sold. </u>

a. the last to be allocated to the cost of goods sold. False, this is under the FIFO method.

b. the first to be allocated to ending inventory. False, this is under the FIFO method.

c. the first to be allocated to the cost of goods sold. True.

d. not allocated to cost of goods sold or ending inventory. False, they are allocated to cost of goods sold.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Claudia contracts with Friendly Paving Co. to install a new driveway. To pay for this work, Claudia transfers to Friendly Paving
    10·1 answer
  • Action verbs you might use on a job application
    8·1 answer
  • Sales are $1.44 million, cost of goods sold is $570,000, depreciation expense is $144,000, other operating expenses is $294,000,
    10·1 answer
  • A $300,000 bond was redeemed at 98 when the carrying value of the bond was $292,000. the entry to record the redemption would in
    15·1 answer
  • A large group of fans are upset about the high price of tickets to many events. As a result of their lobbying efforts, a new law
    9·2 answers
  • Lance Chips granted restricted stock units (RSUs) representing 40 million of its $1 par common shares to executives, subject to
    11·1 answer
  • Imagine you are the owner of a natural gas company. You can either extract as much of the resource as fast as possible or delay
    9·1 answer
  • If $396 is invested at an interest rate of 13% per year and is compounded continuously, how much will the investment be worth in
    9·1 answer
  • Which type of externality is likely to result from a consumer's decision to purchase a solar-powered vehicle instead of a gas-po
    8·1 answer
  • How does the federal trade commission regulate business as an administrative agency?.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!