1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mandarinka [93]
3 years ago
15

Type the correct answer in each box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar(s). Points A and B

are the endpoints of an arc of a circle. Chords are drawn from the two endpoints to a third point, C, on the circle. Given and , ° and
Mathematics
2 answers:
bearhunter [10]3 years ago
7 0

Answer: 1. 11

2. 12

 Explanation: ignore this is just to be able to post this answer

Maurinko [17]3 years ago
5 0

Answer:

The answer for the question is 11 and 12 I just got a test back and it was correct

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Help me please answer as quickly as possible
malfutka [58]

Answer:   B) (-x, y)

<u>Step-by-step explanation:</u>

If a coordinate is reflected across the y-axis, the y-coordinate stays the same but the x-coordinate changes signs.

Consider (1, 2) as the original point.  Now reflect it across the y-axis.  The new coordinate is (-1, 2). The y-coordinate stayed the same (2) but the x-coordinate changed signs (1 → -1).

3 0
3 years ago
What is how do I find m and b?
IrinaK [193]

Answer:

<h2>m = 21, b = 5 → y = 21x + 5</h2>

Step-by-step explanation:

The slope-intercept form of an equation of a line:

y=mx+b

<em>m</em><em> - slope</em>

<em>b</em><em> - y-intercept → (0, b)</em>

The formula of a slope:

m=\dfrac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

=====================================

From the table we have y-intercept (0, 5) → <em>b = 5 </em>and other point (1, 26).

Calculate the slope:

m=\dfrac{26-5}{1-0}=\dfrac{21}{1}=21

8 0
2 years ago
A store sold 50 copies of a magazine for $150. Each copy of the magazine costs the same. Which equation and set of ordered pairs
snow_tiger [21]
It is 3 copies per magazine
4 0
3 years ago
You buy a bunch of snacks from the grocery story that cost $9.50. You also have a 10% off your total purchase coupon. The tax ra
Bond [772]

Answer:

889 or 900

Step-by-step explanation:

I found 4 percent of 9.50 and added it, then found 10 percent and added it.

4 0
3 years ago
PLS HELP I NEED IT LIKE RIGHT NOW
horrorfan [7]

Answer: I am pertty sure it is the letter "D".

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Drag the blue labels onto the table to identify the data that is relevant to each hypothesis. then use the pink labels to indica
    7·2 answers
  • Adam has 1/3 of a pizza, Hillary has 2/6 of a pizza​
    5·1 answer
  • The exponential population growth equation can be used for
    8·1 answer
  • I need help with this question asappp
    12·1 answer
  • Which polynomial is prime? x2 + 9 x2 – 25 3x2 – 27 2x2 – 8
    9·1 answer
  • the area of a rectangle is 20 square feet. if a scale factor of 3 is applied to the rectangle to form a new rectangle, what will
    5·2 answers
  • A 3lb bag of red onions cost $1.38. What is the unit price?
    14·2 answers
  • PLEASE HELP ME FIND THE AREA OF THIS TRIANGLE
    8·2 answers
  • Find the 10th term of the geometric sequence 8,-16,32
    9·1 answer
  • Can someone help me please
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!