1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeka57 [31]
3 years ago
5

A pharmacist is trying to stock the pharmacy with cheaper alternatives for customers. She will stop carrying the more expensive

items. In doing so, she is trying to determine which of the following forms is the most expensive. Tablet form comes in 50 mg tablets and cost $75.00 for a bottle of 100 tablets. Capsule form comes in 75 mg capsules and cost $63.75 for a bottle of 85 capsules Caplet form comes in 100 mg caplets and cost $70.00 for 40 caplets. Based on the given information, which form is the most expensive? a. Tablet form is the most expensive. b. Capsule form is the most expensive. c. Caplet form is the most expensive. d. The forms all have the same unit price.
Mathematics
2 answers:
Over [174]3 years ago
6 0
$75/100 tablets = $ 0.75 per one tablet

$63.75/85 capsules = $ 0.75 per one capsule

$ 70.00/40 caplets = $ 1.75 per one caplet.

The most expensive form is C. Caplet form as it costs $ 1.75 for one caplet.
raketka [301]3 years ago
4 0

Answer : C.  Caplet form is the most expensive.

Tablet form comes in 50 mg tablets and cost $75.00 for a bottle of 100 tablets.

50 mg of 100 tablets so 50 * 100 = 5000mg

5000mg cost = $75.00

So 1mg of tablet form cost = \frac{75}{5000} = 0.015

Capsule form comes in 75 mg capsules and cost $63.75 for a bottle of 85  capsules

75 mg of 85  capsules,  so 75 * 85 = 6375mg

6375mg cost = $63.75

So 1mg of Capsule form cost = \frac{63.75}{6375} = $0.01

Caplet form comes in 100 mg caplets and cost $70.00 for 40 caplets

100 mg of 40 caplets ,  so 100 * 40 = 4000 mg

4000mg cost = $70.00

So 1mg of Caplet form cost = \frac{70}{4000} = $0.0175

Caplet form is the most expensive.

You might be interested in
Name the property of equality that justifies the statement: rs = rs
harkovskaia [24]
A. reflexive property
hope it helps.
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What number is it? the difference of 9 and three times equals 69. find the number
Mazyrski [523]
Consider the number as 'n' (for now)
3n - 9 = 69
3n = 69 + 9
3n = 78
n = 78/3
n = 26
Therefore, The number is 26
8 0
3 years ago
What is 12 bittlion÷4.76billion
Fittoniya [83]
The answer is2.52100840336 if right thanxs
6 0
3 years ago
Need help with number 50 plz
dmitriy555 [2]

Answer:

16 spoonfuls

Step-by-step explanation:

Round off the 1 1/8 oz spoon capacity to 1 oz.  Then divide 16 oz by 1 oz, obtaining the estimate 16 spoonfuls.

7 0
3 years ago
A pizza restaurant starts the day with a certain amount of pizza dough. The length of time the dough will last varies inversely
nordsb [41]

Answer:

thats alot of people don't you think

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • List least to greatest
    6·1 answer
  • Help me with these questions please!!!
    13·1 answer
  • Person 1 can do a certain job in fifteen minutes, and person 2 can do the same job in thirty minutes. When completing the job to
    11·2 answers
  • Express each decimal as fraction or mixed number in simplest form <br><br>1.) 5.8           2.) 9.32
    10·1 answer
  • What is the square root of 12 simplified? Is it 2 times the square root of 3?
    15·2 answers
  • Larry and Paul start out running at a rate of 5 mph. Paul speeds up his pace after 5 miles to 10 mph but Larry continues the sam
    7·1 answer
  • Find each missing term.<br> p:4 = 9:12<br> Explain step by step
    9·1 answer
  • Write an algebraic expression
    9·1 answer
  • Please help me factorise this problem: x^2+4x+4
    7·2 answers
  • What is an equation of the line that passes through the point (-4,-6) and is
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!