1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeka57 [31]
4 years ago
5

A pharmacist is trying to stock the pharmacy with cheaper alternatives for customers. She will stop carrying the more expensive

items. In doing so, she is trying to determine which of the following forms is the most expensive. Tablet form comes in 50 mg tablets and cost $75.00 for a bottle of 100 tablets. Capsule form comes in 75 mg capsules and cost $63.75 for a bottle of 85 capsules Caplet form comes in 100 mg caplets and cost $70.00 for 40 caplets. Based on the given information, which form is the most expensive? a. Tablet form is the most expensive. b. Capsule form is the most expensive. c. Caplet form is the most expensive. d. The forms all have the same unit price.
Mathematics
2 answers:
Over [174]4 years ago
6 0
$75/100 tablets = $ 0.75 per one tablet

$63.75/85 capsules = $ 0.75 per one capsule

$ 70.00/40 caplets = $ 1.75 per one caplet.

The most expensive form is C. Caplet form as it costs $ 1.75 for one caplet.
raketka [301]4 years ago
4 0

Answer : C.  Caplet form is the most expensive.

Tablet form comes in 50 mg tablets and cost $75.00 for a bottle of 100 tablets.

50 mg of 100 tablets so 50 * 100 = 5000mg

5000mg cost = $75.00

So 1mg of tablet form cost = \frac{75}{5000} = 0.015

Capsule form comes in 75 mg capsules and cost $63.75 for a bottle of 85  capsules

75 mg of 85  capsules,  so 75 * 85 = 6375mg

6375mg cost = $63.75

So 1mg of Capsule form cost = \frac{63.75}{6375} = $0.01

Caplet form comes in 100 mg caplets and cost $70.00 for 40 caplets

100 mg of 40 caplets ,  so 100 * 40 = 4000 mg

4000mg cost = $70.00

So 1mg of Caplet form cost = \frac{70}{4000} = $0.0175

Caplet form is the most expensive.

You might be interested in
Question 1
Effectus [21]

Answer:

=

Step-by-step explanation:

Substitute 3 in for m and solve

4m - 1 = 4(3) - 1 = 11

5m - 4 = 5(3) - 4 = 11

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Three pounds of shrimp costs 16.47 at the grocery store. ? is the unit price of the shrimp in dollars per pound
Diano4ka-milaya [45]
the answer is $5.49. hope that helps
6 0
3 years ago
How many tickets were sold after June 15th?
AysviL [449]

Answer: About 45.

Step-by-step explanation: There's always a pattern in these kinds of questions, you can see for 9th to 13th August, the number has always been  between 20 to 40. And since on 13th August the graph is on a rise again, it would be around 45. 90 is just not realistic considering there's only an increase of around 5-10 tickets every day.  

8 0
3 years ago
Nadia will be x years old y years from now. How old was she z years ago?
Vsevolod [243]
A years old. Na but are you needing an equation ?
8 0
3 years ago
Arrange the following numbers in order from least to greatest.<br><br>7, 7.1, 7.2, √51<br>​
never [62]

Answer:

7, 7.1, √51, 7.2

Step-by-step explanation:

√51 is 7.14

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help thank you.
    5·1 answer
  • Find r(7) for the function r(n) = 0.009n
    9·1 answer
  • Jorge bought 16 apples for $8.00.
    11·1 answer
  • Jolie earned $205 for babysitting in one month. She spent d dollars going to a water park with some friends. After going to the
    15·2 answers
  • Solve for w.<br> a=2w<br><br> how do i begin the process for solving this problem?
    11·1 answer
  • The table shows values of f(x) What is f(2)? f(x) = 4, 2, 3, 9, 1 x= 0, 1, 2, 3, 4
    15·1 answer
  • Please help me asnwer this question. ​
    9·2 answers
  • Indefy each step <br> x+13=24
    7·2 answers
  • Which point is located at on the vertical number line?
    12·1 answer
  • (s – 7)^2= 0<br><br><br> then, what is the value of: (s-9)(s + 3)?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!