1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kifflom [539]
3 years ago
14

Two fifth of a certain number plus two is equal to ten​

Mathematics
1 answer:
Fed [463]3 years ago
3 0

Answer:

that no. is 20

Step-by-step explanation:

let us take that certain no. as x

so

2/5. x +2=10

2x/5 = 10-2

2x = 8×5

x= 40/2

x= 20

You might be interested in
What is the answer for -2y=3/4
ElenaW [278]

Answer: y= -3/8

Step-by-step explanation:

Rearrange the equation by subtracting what is to the right of the equal sign from both sides of the equation

8 0
3 years ago
The students at a High School earned money for an international animal rescue foundation. 82 seniors earned an average $26.75 pe
Klio2033 [76]

Using the mean concept, the average collection for a student in this school was of $16.13.

<h3>What is the mean?</h3>

The mean of a data-set is given by the <u>sum of all observations in the data-set divided by the number of observations</u>.

The number of students is given as follows:

82 + 74 + 96 + 99 = 351.

The sum is:

82 x 26.75 + 74 x 12.25 + 96 x 15.50 + 99 x 10.85 = $5662.15

Hence the mean is:

M = $5662.15/351 = $16.13.

More can be learned about the mean of a data-set at brainly.com/question/24628525

#SPJ1

6 0
2 years ago
One side of a rectangle is 20 cm larger than the other side. If you make the smaller side two times larger and the larger side t
grandymaker [24]
Let L be the length
Let w be the width
Let p be the perimeter
L+w+L+w=p
L=w+20
3L+2w+3L+2w=240
Sub the first equation in for L in the second equation and solve for w
3(w+20)+2w+3(w+20)+2w=240
3w+60+2w+3w+60+2w=240
10w+120=240
10w=240-120
10w=120
W=120/10
W=12
Sub w into the first equation and solve for L
L=w+20
L=12+20
L=32
Hope this helps!
3 0
4 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
pishuonlain [190]

Answer:

Choice B.

Step-by-step explanation:

2.98 divided by 6 = 0.4966∞ (rounded to the nearest hundredths) 0.50

7.18 divided by 13 =  0.5523076923 (rounded to the nearest hundredths) 0.55

The difference is 5 cents.

~~~Hope this helps~~~ :)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which operation can be used with the augmented matrix below?
ycow [4]

Answer:

Multiply row 2 by-1 and add it to row 3.

Step-by-step explanation:

The given augmented matrix is \left[\begin{array}{ccc}3&-21&15\\15&8&15\\-2&-1&3\end{array}\right]

The permissible row operations are:

1. Switching rows

2. Multiplying a row by a nonzero constant.

3. Adding/Subtracting two rows

 Therefore the correct option is: Multiply row 2 by-1 and add it to row 3.

5 0
4 years ago
Other questions:
  • Give the angle pair name to justify your work equation setup and solve for x.<br> 6x - 24 2x + 12°
    5·1 answer
  • A group of farmers planted 62 fields of vegetables. of the fields they planted, 4/5 were planted with cabbage. how many fields o
    13·1 answer
  • 1/2 x 1/4 answer then write in simplest form
    15·1 answer
  • (Please answer soon as possible) At the beginning of the day the stock market goes up 60 3/4 points and stays at this level for
    10·2 answers
  • What is the inverse of f(x)=−3x+5 ?
    10·2 answers
  • What is the area of the shape?<br> Use the shape to solve this problem
    15·1 answer
  • What is the answer? Because I really need this grade
    7·2 answers
  • The opposite of - |9| is
    15·2 answers
  • Gavin owes the bank $63,000. After 10 years, Gavin owes $93,255. Gavin knows the debt grows with an interest rate that compounds
    6·1 answer
  • If f(1) = 8 and f(n) = -5f(n-1) then find the value of f(6).​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!