1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jeyben [28]
3 years ago
15

Solve and graph 81<9x

Mathematics
1 answer:
spayn [35]3 years ago
3 0

Answer:

x=9

Step-by-step explanation:

9*9=81

You might be interested in
Which equation is in slope-intercept form and has a y-intercept of -2?
NISA [10]

Answer:

the

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
The number of visitors to the homepage of an online magazine can be modeled by the equation y = 1100.74x − 1976.47, where x = 5
DIA [1.3K]

The number of visitors to the homepage of an online magazine in the year 2005 is 3527

<h3>What is an equation?</h3>

An equation is an expression that shows the relationship between two or more number and variables.

Let y represent the total number of visitors x years since 2000. Hence:

y = 1100.74x - 1976.47

In the year 2005 (x = 5):

y = 1100.74(5) - 1976.47 = 3527.23

The number of visitors to the homepage of an online magazine in the year 2005 is 3527

Find out more on equation at: brainly.com/question/2972832

#SPJ1

3 0
1 year ago
If 2 kilograms of strawberries cost $4.50, how much would 3 kilograms cost?
guajiro [1.7K]

Find the cost of 1 kilogram, by dividing the cost of 2 by 2:


4.50 / 2 = $2.25 per kilogram.

Now multiply the cost of 1 by 3:

2.25 x 3 = $6.75 for 3 kilograms.

8 0
3 years ago
Whsat is the answer to .5343434343434343434
Alexus [3.1K]

Answer:

53/99?

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Ten more than half a number is fifteen. Write that in number form pls
kupik [55]

Answer:

17

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Tom can paint twice as fast as Mark. If they complete a job in 4 hours, how long would it have taken Tom working alone?
    6·1 answer
  • A student takes a 15 question
    9·1 answer
  • Nico completes 1/8of his math problems in 2/5 of an hour. At this rate how many of his math problems will he finish in one hour?
    13·1 answer
  • Please helppp meeee!!
    13·1 answer
  • Which is NOT a major expense category?
    5·2 answers
  • While at the music store, Drew bought 5 CDs, all at the same price. The tax on his purchase was $6 and the total was $61. Write
    13·1 answer
  • A medical equipment industry manufactures x-ray machines. The unit cost C( the cost in dollars to make each x -ray machine) depe
    8·1 answer
  • 9) Graduation is around the corner! You
    5·1 answer
  • Please ANSWER and explain it. please please answer it i dont know what to do
    13·2 answers
  • I can’t figure this out. Help!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!