1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Murrr4er [49]
3 years ago
14

Solve the inequality: 9x-4x+4≥36-12

Mathematics
2 answers:
Hoochie [10]3 years ago
6 0

Answer:

x≥4 Brainiest please

Step-by-step explanation:

zmey [24]3 years ago
3 0

Answer:

x\geq 4

Step-by-step explanation:

5x+4\geq36-12

5x\geq24-4

5x\geq20

Divide both sides of the inequality by 5

x\geq4

thats how i solved it. hope it helped x.

You might be interested in
Ecd is a ___of abc cross line p
Rama09 [41]
The answer might be slope.
6 0
2 years ago
Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix. What is the unit price (dollars per pound)?
jekas [21]

Answer:

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

Step-by-step explanation:

Sam paid $3.60 for 3/4 pound of his favorite trail-mix.

What it means is that said paid for 3/4 = 0.75 of a pound for $3.60

So let's determine how much he could have paid for a complete pound

$3.60= 0.75 pound

X= 1 pound

$X*0.75 pound= $3.60*1 pound

$x= ($3.60*1 pound)/0.75 pound

$x=$3.60/0.75

$x= $4.80

So the unit price of the trail - mix is $4.80 per pound

3 0
3 years ago
Helpppp]ppppppppppppp
madam [21]

Answer:

I think it's b or d

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Item 1 The value of a car is $23,000. It loses 11.1% of its value every year. Find the approximate monthly decrease in value. Ro
IrinaK [193]

Answer:

<h2>$212.8</h2>

Step-by-step explanation:

If the car loses 11.1% per year, we need to calculate how much money is that:

23,000\frac{11.1}{100} = 2,553.; this value is the lost per year.

Now, in order to calculate this loss per month, we divide it by 12:

\frac{2553}{12} =212.75

Hence, the monthly value decrease is $212.8, rounding it to the tenth.

7 0
3 years ago
Simplify using the Distributive Property (enter your answer with no
umka21 [38]

Answer:

2(6e-3f+10g)

Answer (I think): 12e-6f+20g

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A homeowner is planting a vegetable garden. The location
    9·1 answer
  • How do you interpret algebraic expressions in terms of their context
    8·2 answers
  • There are three questions for this problem <br> Please answer all three need help!!!
    7·1 answer
  • Answer please. Need help I'm giving a follow, a thanks, and a brainliest.
    13·2 answers
  • Carla is cutting pieces of string that are exactly inches long. How many pieces can she cut from a ball of string that is 100 fe
    7·1 answer
  • Mrs. Sara has $18 deducted yearly from her checking account for her gym membership. What integer represents the change in her ac
    9·1 answer
  • Umm yeah,. i need help umm take ur time.
    5·1 answer
  • Taking the absolute value of a number is the same thing as taking the opposite of the number. - true or false
    6·2 answers
  • A full waterbed mattress is 8 ft by 3 ft by 2 ft. The mattress is to be filled with water that weighs 62.4 lb ft3. Find the weig
    12·1 answer
  • What is 84:7 in its lowest form
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!