1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Katena32 [7]
3 years ago
10

If you have a 60% in a class how much would a 100 point assignment raise the grade?

Mathematics
2 answers:
pogonyaev3 years ago
8 0
It depends on how much your teacher weighs assignments as like homework may be 30% of your grade and tests could be 20%
storchak [24]3 years ago
6 0

Answer:

60/100

Step-by-step explanation:

please brainleist my answer

You might be interested in
A kayak rental pavilion charges $15.00 per hour and $2.50 for a brief lesson on kayak safety. The total cost y to rent the kayak
maxonik [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the unit price of a can of cat food if 3 cans cost $2.41? How much does one can cost? round to the nearest cent, only to
Harrizon [31]
$2.41/3=.80 The original answer was .803 repeating 3. But you round
8 0
3 years ago
Solve the division problem using the area model strategy. Upload a picture or video to show your work.
ohaa [14]

Answer:

45.333...

Step-by-step explanation:

Try using a long division problem then try the area model strategy

8 0
3 years ago
1/5 PART OF A POLE IS INSIDE THE MUD, 2/3 PART IS INSIDE THE WATER AND THE REMAINING LENGTH OF 10m IS ABOVE THE SURFACE OF THE W
Andrei [34K]

Answer:

1/ 5 and 2/3

cross multiple

example

1                2       =       10

/        x       /         =      /

5                 3                3

= 10/3

so it's 3 1/3 + 10 Mm

so may guess is

13.3333 infinite  or 13.34 M

Dont know if its right but good luck

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me figure out the answer?
love history [14]

Answer:

8763

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of students the college had last year. Then this year's enrollment is ...

... x - 3%·x = 8500

... x(1 - 0.03) = 8500 . . . . . collect terms

... x = 8500/0.97 ≈ 8762.89 . . . . divide by the coefficient of x

Enrollment last year was about 8763.

_____

Of course, you know 3% = 3/100 = 0.03.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The distance between two cities is one hundred miles, and a woman drives from one city to the other at a rate of fifty mph. At w
    8·2 answers
  • Which decimal is greater than 7.26 and less than 7.27 ?
    14·2 answers
  • Ashley has a box of donuts to distribute among her colleagues. there are eight chocolate donuts, twelve glazed donuts, ten jelly
    9·1 answer
  • Anna can buy 12 muffins for $4.80 or 6 muffins for $2.70. Which is the better deal? Explain
    6·1 answer
  • How many real solutions does the system have<br> y=−3x−1<br> y=x^2−3x+4
    15·1 answer
  • Sofia bought 12 pens for $0.59 each. she paid with a $10 bill. how much change will she receive?
    12·1 answer
  • How to multiply fractions
    10·1 answer
  • A triangle in the coordinate plane has coordinates of (2,3) (-4,-5) and (-2,4)
    14·1 answer
  • Anybody that can give me the answers pls?
    6·2 answers
  • Anybody know the slope of the line is … Help
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!