1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naddika [18.5K]
3 years ago
10

Can SOMEONE PLZ HELPPPP

Mathematics
2 answers:
ser-zykov [4K]3 years ago
8 0

Answer:

option D would be your answer

Step-by-step explanation:

y=\frac{-1}{2}

SpyIntel [72]3 years ago
8 0

Answer:

its -1/2 the last option

Step-by-step explanation:

You might be interested in
5x- 3ydnd-ht5bydvhtdtuufr57iihytyu-mhg
fomenos

Is this even a real question

7 0
3 years ago
Jackie sold 48 pints of lemonade at her stand. How many quarts of lemonade did she sell? (1 quart = 2 pints)
Rufina [12.5K]
OK.  Since One quart= 2 pints,  divide the number of pints (48) by 2.
48/2=24
24 is the answer for the number of quarts.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you evaluate logarithms? Explain using an example or mathematical evidence to support your answer.
kenny6666 [7]

Answer: Explanation below.

Step-by-step explanation:

First of all you need to know how to convert a logarithm into an exponential expression. The property is:

log_Bx=n

This is the same as: B^n=x

Example 1:

log_99=

We are trying to find what to raise 9 to, in order to get a result of 9.

9^x=9

When you have same bases, you equal exponents.

x=1

Therefore; log_99=1

Example 2:

log_232=

2^x=32

In this case, we have to make sure both sides have the same base. 32 can have a base of 2 if expressed as: 2^5 which is 2*2*2*2*2

Rewriting this example we have;

2^x=2^5

Since we have the same base, we equal exponents.

x=5

Therefore; log_232=5

Example 3:

log_3729=

3^x=729

729 can have a base of 3 if expressed as: 3^6

3^x=3^6

x=6

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Im sad pls help me w/ math :''(
11Alexandr11 [23.1K]

The answer would be-2k + 6.

7 0
3 years ago
Melanie purchased 621 shares of Animite Energy at $30.60 apiece. When the price hit $36.23 per share, Melanie sold her holdings
eimsori [14]

Answer:

A. $1,504.17

Step-by-step explanation:

Total cost of producing 621 shares

= 621 × 30.60

= 19002.6

Also, cost of selling 621 shares at $48 each is

= 621 × 36.23

= 22498.83

Also, the charges paid as brokerage during purchase and selling of shares

= [19002/1000 + 22498.83/1000] × 48

= [19.0026 + 22.49883] × 48

= 1992.06864

Therefore,

Net profit = 22498.83 - 19002.6 - 1992.06864

Net profit = $1,504.17

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 30,840 in expanded form?
    11·2 answers
  • Pls send answer ppl​
    7·2 answers
  • Cardinal Corporation, a calendar year taxpayer, receives dividend income of $250,000 from a corporation in which it holds a 10%
    10·1 answer
  • (5-2 to the power of 2) multiplied by (5-2 to the power of 2)
    12·1 answer
  • Find the halfway point between endpoints A (6,-9) and B (-6,-5). <br> (x1+x22 , y1+y22)
    15·1 answer
  • Rectangle with a side length of 11" and a diagonal of 14" what is the perimeter
    14·2 answers
  • A movie theater has a seating capacity of 187. The theater charges $5.00 for children, $7.00 for students, and $12.00 of adults.
    14·1 answer
  • Find the area of a trapezoid below.<br><br> 3 m<br> 4 m<br> 6 m
    14·1 answer
  • 20 pounds of potatoes cost $8.00, How much does 1 pound cost?​
    11·2 answers
  • Help me I can’t seem to figure this one out
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!