Answer:
(c) III
Step-by-step explanation:
If you simplify the equations and the left side is identical to the right side, then there are an infinite number of solutions: the equation is true for all values of x.
Another way to simplify the equation is to subtract the right side from both sides. If that simplifies to 0 = 0, then there are an infinite number of solutions.
__
<h3>I. </h3>
2x -6 -6x = 2 -4x . . . . eliminate parentheses
-4x -6 = -4x +2 . . . . no solutions (no value of x makes this true)
__
<h3>II.</h3>
x +2 = 15x +10 +2x . . . . eliminate parentheses
x +2 = 17x +10 . . . . one solution (x=-1/2)
__
<h3>III.</h3>
4 +6x = 6x +4 . . . . eliminate parentheses
6x +4 = 6x +4 . . . . infinite solutions
__
<h3>IV.</h3>
6x +24 = 2x -4 . . . . eliminate parentheses; one solution (x=-7)
Length times width and that will get you an answer
Answer:
15
Step-by-step explanation:
that is the answer
Answer: Your question is missing information but this is what you do to answer your question step by step
B = Cost of 8 pack / 8 bottles = $ Cost of 8 pack/ 8 =$ ____ per bottle
A = Cost of 6 pack/ 6 bottles = $ Cost of 6 pack/ 6= $ ____ per bottle
then do a simple subtraction A -B = savings
Step-by-step explanation: Information is incomplete
if an 8 pack cost $16
If the 6 pack cost $15
All you do is a simple subtraction after calculations
Cost of 8 pack / 8 bottles = $16/8 =$2 per bottle
Cost of 6 pack/ 6 bottles = $15/ 6= $2.50 per bottle
in my example
You would save $ 0.50 per bottle by purchasing the 8 pack
80 - 2p
You use the distributive property