1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katrin2010 [14]
2 years ago
10

Solve the equation.

Mathematics
2 answers:
Elanso [62]2 years ago
4 0

Answer:

A, a= 87

Step-by-step explanation:

a+36=123

Step 1: Subtract 36 from both sides.

a+36−36=123−36

a=87

Hope this helps!

Lapatulllka [165]2 years ago
3 0

Answer:

A. a=87

Step-by-step explanation:

Just subtract 36 from 123 to get 87.

You might be interested in
A survey of 398 children given at a local elementary school showed that 175 like chocolate ice cream, 225 like pistachio ice cre
Maru [420]
225-175=50
175-50=125
125 chidren liked both chocolate and pistachio ice cream.
Check: 398-123=275
275-125=150
225-125=100
175-125=50
100+50=150
150-150=0
3 0
3 years ago
Rewrite this percent as a decimal:<br> 80%
ella [17]

Answer:

.80

or

0.80

Step-by-step explanation:

80 is out of 100, which is other words is .80 or 0.80

6 0
3 years ago
Match the numbers with the correct label
Firdavs [7]

Answer:

a= -3/7

b= -0.2

c = -2/8

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Use algebra tiles to model the expression and combine like terms. Complete the statements.
gulaghasi [49]

Answer:

The equivalent expression is 4x + 3

3 0
1 year ago
Multiply. Write your answer as a fraction in simplest form.<br> Three divided by sixteen times six
emmasim [6.3K]
1.125 as a decimal. The reason is because I asked a computer
3 0
2 years ago
Other questions:
  • Q is 3 more than half of x
    7·2 answers
  • The equation of a circle in general form is ​ x2+y2+20x+12y+15=0 ​ . What is the equation of the circle in standard form?
    9·2 answers
  • Help please <br> I need this ASAP
    15·1 answer
  • Solve for <br> e. show your work. ( 264 3 x 5 ) ÷ 3 = e
    9·1 answer
  • A third grade class went on a field trip. There are 24 students in the class. Three students was absent and could not go on the
    10·1 answer
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • A blueprint of a plot of land has a scale of 1 1/4 cm to 3 1/4 m the length of the land is 20 cm on the blueprint if i represent
    9·1 answer
  • Solve this equation log3X + log3(x-6) = log3 7
    14·1 answer
  • A wheel turn 90 revolution per minute How many degrees dose it turn through in 1 second?
    14·1 answer
  • Find x, round your answer to the nearest integer.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!