1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhuklara [117]
2 years ago
10

What is the y intercept

Mathematics
1 answer:
lyudmila [28]2 years ago
5 0
The correct answer is 0.
You might be interested in
In a 5% sale, the price of a phone is reduced by £19.4 Find the original price of the phone
gulaghasi [49]

Answer:

The original price of the phone is £388.

Step-by-step explanation:

Since 5% of the price of the phone is reduced, you can simply multiply the reduced number which is £19.4 by 20.  Your final answer should be £388 when you put it on a calculator or do it on a piece of paper.

4 0
3 years ago
If |x|+10=1, then what does x equal
Pie

Answer; there is literally no solution. it has to be a negative number.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the distance between the two points rounding to the nearest tenth (if necessary).
ra1l [238]

Answer:

poit 1 5 q

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Does anybody know the answer <br>​
IgorLugansk [536]

Answer:C

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x?
BlackZzzverrR [31]
We can use the Pythagorean theorum

a^2+b^2=c^2

c^2 is the length of the longest side squared

so 

6^2 + b^2 = 10^2

36+ b^2 = 100
-36               -36

b^2 = 64

b = 8

b is the same thing as your "x", so x = 8
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do I write this in Point Slope, Slope-Intercept, and in Standard form. Thanks for the help!
    6·1 answer
  • Solve the inequality. -6b - 8 &gt; 34
    13·1 answer
  • The mouse weights​ (in grams) of a random sample of 100 mice involved in a nutrition experiment​ are: Interval 41.5----43.5 43.5
    10·1 answer
  • Please answer !!!!!!!!!!! Will mark brainliest !!!!!!!!!!!
    6·1 answer
  • Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.
    6·2 answers
  • Eat the right foods.
    15·1 answer
  • Please help me asap !!!!!!
    8·1 answer
  • HELP ASAP, right answers
    11·2 answers
  • If x=1 -√2 find the value of ( x-1/x) ⁴​
    5·1 answer
  • Don't know this please help me
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!