1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leya [2.2K]
2 years ago
11

A particular racing bicycle normally costs $3,000. If there is an 8.25% sales tax, what is the total price of the bicycle?

Mathematics
2 answers:
Alinara [238K]2 years ago
3 0

Answer:$642

Step-by-step explanation:

Solution:

First, calculate the amount of sales tax by multiply the percent tax times the total cost:

0.07×600 =42

Next, add the amount of tax to the price of the computer:

600+42=642

mylen [45]2 years ago
3 0

Answer:

3247.50

Step-by-step explanation:

I think, not 100% sure

You might be interested in
Help me pleaseeeeeeee
Ber [7]

Answer:

72°

Step-by-step explanation:

just add the two smaller angles to get the whole angle

45.3 + 26.7 = 72.0

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Triangle 1 has a base of 12 in and a height of 6 in. A scale factor of 1/3 has been applied to triangle 1 to create triangle 2.
garri49 [273]
The triangle has a base of 4 and a height of 2.
4 0
3 years ago
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake?
balandron [24]

Answer:

The unit cost for each cupcake is .55 or 55 cents

Step-by-step explanation:

6.60 divided by 12 is .55  so therefore, your answer is .55 have a great day hopes this helps :)

4 0
2 years ago
PLEASE HELP ME I WILL GIE BRAINLYEST
nydimaria [60]

Answer:

the first box

fourth box

fifth box and last box

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
I WILL GIVE BRIANLEST TO THE PERSON WHO ANSWER IT WRITE.
kykrilka [37]
The answer to the first part is D
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The other hint is to find the area of each face. PLEASE PLEASE PLEASE LLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PLEASE PL
    15·1 answer
  • Solve the equation for y.<br><br> 8x – 9y = 11
    5·2 answers
  • A plane flew 145km/h faster when it was flying with the wind than it would have flown with still air, if it’s speed with the win
    14·1 answer
  • Please please please help ☹️Find the length of AB. round your answer to the nearest hundredth
    10·1 answer
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • It's timed plzzz help!!!!!!!!!!!!!!
    14·2 answers
  • Round off 10256 to the nearest 1000​
    11·2 answers
  • The diagram shows a triangle.<br> 84<br> 20u<br> 36<br> What is the value of u?
    12·1 answer
  • !!! WILL GIVE BRAINLIEST !! AND 15 POINTS PLS ANSWER !!!
    8·1 answer
  • A local weather forecaster uses percentages to describe chances of precipitation. Do you think percentages should be used to exp
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!