1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Gnom
[1K]
2 years ago
9
X=-7y+5 5x=4y=-6 solve by substitution
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
lyudmila
[28]
2 years ago
4
0
5x (-7)y=4
y=-4/35
5x=4
x=4/5
(x, y) = (4/5, 4/35)
Send
You might be interested in
What is the time taken to travel 32 miles at 64mph?
yulyashka [42]
1/2 Hour or 30 minutes
8
0
3 years ago
Read 2 more answers
Last year a bamboo plant was 17 feet tall. It grew 10 feet this year. How tall is it now?
Alekssandra [29.7K]
It is 27 you add 10 and 27 which equals 27.
8
0
2 years ago
Read 2 more answers
According to a survey conducted by the Texas Free Press, 125 out of 500 people do not have internet access at their homes. What
GaryK [48]
75%
500-125 is 375
375/500 gives 3/4 which is .75
move the decimal over to the right twice to get 75%
5
0
2 years ago
Read 2 more answers
Please answer question 11
storchak [24]
Answer:
48 + 48 solve it and that is your answer
4
0
3 years ago
Read 2 more answers
Help plz 25 points If you comment but Its not a answer im going to report u
WARRIOR [948]
1. 2
2. 1
3. 6
I'll post the rest in the comments
3
0
3 years ago
Other questions:
An artist makes necklaces. She packs each necklace in a small jewelry box that is134inches by 214 inches by 34 inch. A departmen
14
·
1 answer
The probability of being a girl in this class is 4/7 and there are 12 boys. Find the total number of students.
10
·
1 answer
To eliminate the radical on sqrt/x as part of an equation, we would square the expression. To eliminate the rational exponent on
15
·
1 answer
+ Extra points, and I will give BRAINLIEST to the first person to get this question right.
12
·
1 answer
Does anybody know the answer?
15
·
1 answer
If y varies inversely as x squaredand y = 6 when x = 30, what is y when x = 6?
11
·
2 answers
Which table represent a linear function
9
·
1 answer
A 6-pound bag of sugar costs $7.98. What is the unit price?
13
·
2 answers
Pls help i need this asap
10
·
1 answer
In a recent study on world happiness, participants were asked to evaluate their current lives on a scale from 0 to 10, where 0
6
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!