I think is D , hope i answer fast enough haha :D
Here you go. I hope this will help
Answer:
a)
$2.79 per pound.
$0.93 per apple.
b)
Unit price per pound is typically used because weight and size of every apple is not same.
Step-by-step explanation:
5 pound bag of organic apples = $13.95
1 pound bag of organic apples = $13.95/5
= $2.79
The unit price of apples that cost $13.95 for 5 pounds is $12.79 per pound.
<em>As a general rule, 1 pound of apples is equal to: 4 small apples. 3 medium apples. 2 large apples. So, here we assume that apples are of medium size.</em>
3 apples cost = $2.79
<em>The unit price means 'what is the cost of 1 apple'</em>
1 apple cost =$2.79/3
=$0.93
The unit price of apples that cost $2.79 for 3apples is $0.93 per apple.
<em />
By taking square root of a number using calculator
Total games= 20+8+14
=42 games
Fraction of tied games= 8/42
reduce the fraction so that it's 4/21
The ratio would be 4:21