1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
wel
2 years ago
15

SOMONE GOTTA HELP ME ONG!

Mathematics
2 answers:
posledela2 years ago
6 0
Figgyfhikfghbhfhjcfdghhcvjfx
Sedaia [141]2 years ago
4 0
Answer:24

Explanation: the perimeter:8 height:2 base:4
Formula: Ph+2B
8(2)+2(4)= 24
You might be interested in
Find the equation of the line shown.
ExtremeBDS [4]
Answer: y = -1/4x + 2
explanation: line passes through y axis on 2, so 2 is your y-intercept. rise/run is ur slope, which is -1/4 .
3 0
2 years ago
A teacher is organizing a field trip.each bus can seat up to 46 people.is it better to estimate a greater or lesser number than
kow [346]

Answer:

Grantor more people might show up

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
14 25/100 <br> answer please as a decimal number
shusha [124]

Answer:

14.25

Step-by-step explanation:

14 is the hole number and for the decimal part all you have to do is 25÷100

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brown rice costs $2 per pound, and beans cost $1.60 per pound. Lin has $10 to spend on these items to make a large meal of beans
Valentin [98]

Answer:

1.   2r+1.6b=10

2.  r=5-0.8b

3.  b=6.25-1.25r

Step-by-step explanation:

<h3> The complete exercise is: "Brown rice costs $2 per pound, and beans cost $1.60 per pound. Lin has $10 to spend on these items to make a large meal of beans and rice for a potluck dinner. Let b be the number of pounds of beans Lin buys and r be the number of pounds of rice she buys when she spends all her money on this meal.</h3><h3>1. Write an equation relating the two variables.</h3><h3>2. Rearrange the equation so "b" is the independent variable.</h3><h3>3. Rearrange the equation so "r" is the independent variable."</h3><h3 />

1. According to the information exercise given in the exercise, the cost per pounds of brown rice is $2. Since "r" represents the number of pounds of rice Lin buys, the total cost of the brown rice she buys can be represented with this expression:

2r

The beans cost $1.60 per pound. Since "b" represents the number of pounds of beans Lin buys, the total cost of beans she buys can be represented as:

1.6b

Knowing that she spends $10, you can write the following equation:

2r+1.6b=10

2. In order to rearrange the equation so "b" is the independent variable, you need to solve for "r":

2r+1.6b=10\\\\2r=10-1.6b\\\\r=\frac{10-1.6b}{2} \\\\r=5-0.8b

3. To rearrange the equation so "r" is the independent variable, you must solve for "b". You get:

2r+1.6b=10\\\\1.6b=10-2r\\\\b=\frac{10-2r}{1.6}\\\\b=6.25-1.25r

7 0
2 years ago
URGENT!!! SOMEONE HELP
Klio2033 [76]

Answer:78% countries

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The values for three sets of data are shown below. Data Data Set Values 1 42, 48, 50, 88, 49 2 63, 29, 35, 28, 30 3 2, 5, 3, 8 W
    13·2 answers
  • Which is longer. 1,1 mile or 1,05 mile
    15·2 answers
  • Lei needs pieces of ribbon that are each 13 ft long. Drag the correct equation to each type of ribbon to show how many 13 ft pie
    12·1 answer
  • To the nearest hundredth, what is the sine of the acute angle formed by the line whose equation is y = 3x - 3 and the positive x
    6·1 answer
  • Statisticians use sampling plans to either accept or reject batches or lots of material. Suppose one of these sampling plans inv
    10·1 answer
  • PLEASE HELP!
    6·1 answer
  • Evaluate 6|5 - c| + 2c when c = 6
    5·2 answers
  • Is 619 good on an I-ready test??
    7·2 answers
  • What is angle A please help
    13·1 answer
  • A,(a+b)×(a+b)
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!