Answer:
dunno
Step-by-step explanation:
Answer:
g = 
Step-by-step explanation:
Given
t = v + 
Multiply through by g to clear the fraction
tg = vg + k ( subtract vg from both sides )
tg - vg = k ← factor out g from each term on the left side
g(t - v) = k ← divide both sides by (t - v)
g = 
Answer:
$243.92 for 8 is cheaper
Step-by-step explanation:
To find the unit price for the 6 shirts you would do 188.94 divided by 6.
To find the unit price for the 8 shirts you would do 243.92 divided by 8
for 6 shirts it's: $31.49/shirt
for 8 shirts it's: $30.49/shirt