1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olegator [25]
3 years ago
8

Select three ratio that are equivalent to 8:20

Mathematics
1 answer:
Galina-37 [17]3 years ago
8 0

Answer:

16:40 24:60 32:80

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Need help ASAP
Margarita [4]
<span>Angle T = Angle C, let them equal x

So x + x + 140 = 180

2x = 40

x = 20

So Angle T = 20 degrees </span>
6 0
3 years ago
Help me find the value of X
RideAnS [48]

Answer:

B.  x =  53 degrees.

Step-by-step explanation:

The external angles of all polygons add up to 360 degrees, so:

x +  120 + 90+ 97 = 360

x = 360 - 90 - 120 - 97

x =  53 degrees.

8 0
3 years ago
Which relation is a function
Morgarella [4.7K]

Answer:

The bottom Right one

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Try This one out and I’ll give you brainliest no links or I will report you Thank you
sladkih [1.3K]

Answer:

32. steps below.

Step-by-step explanation:

So calculate 4(2x2^3-8)

=

4(2^4-8)

calculate

4(16-8)

Then get

4x8=32.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mr. Ellis owns a landscaping company. He sends two crews to mow grass. Crew A mows 6 acres in 7.5 hours. Crew B mows 4.5 acres i
In-s [12.5K]

Hey there!

The answer to your question is Crew A

We can find this by first finding the unit rate, or acres per hour. We can divide the amount of acres by the amount of hours.

Crew A : 6/7.5 = 0.8 acres per hour

Crew B : 4.5/6 = 0.75 acres per hour

With the data above, we can see that Crew A is faster.

Hope it helps and have an amazing day! Remember, You've got this!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A car costs £14000. What would the price be after an 8% discount
    12·1 answer
  • Integral of (3x-2)/(x-1)^2
    8·1 answer
  • 780 cal in three candy bars find the unit rate
    8·2 answers
  • A researcher would like to estimate p, the proportion of U.S. adults who support recognizing civil unions between gay or lesbian
    11·1 answer
  • What is the area of a circle with inner radius of 2 cm and outer radius is 4 cm
    8·1 answer
  • Last year, a property manager bought seven identical snow shovels and nine identical bags of salt. The total cost of the snow sh
    9·1 answer
  • Help me plzz. Thank you guys!!!!!!
    15·1 answer
  • Find the value of x.
    13·2 answers
  • I need help with this question. 20 points ton the person who can answer the question and make it make sense.
    12·1 answer
  • 3* what =1 because I'm genuinely unsure
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!