1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlekseyPX
3 years ago
14

Help please

Mathematics
1 answer:
Andru [333]3 years ago
3 0

Answer:11

Step-by-step explanation: in order to divide we need to find out how much 1 table spoon is so we divide 8 by 2. this gives us 4 which we then use to divide 44 giving us 11

You might be interested in
Evaluate 3+n-5×2 for n=4​
xxTIMURxx [149]

Answer:

-3 is the answer

Step-by-step explanation:

distribute the value of n

3+4-5×2

=7-10

=-3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Factor the following equation to find its zeros. y = x² - 36
alukav5142 [94]

Answer:

x = 6, x = - 6

Step-by-step explanation:

Given

y = x² - 36

To find the zeros let y = 0, that is

x² - 36 = 0 ← x² - 36 is a difference of squares and factors in general as

a² - b² = (a - b)(a + b), thus

x² - 36 = 0

x² - 6² = 0

(x - 6)(x + 6) = 0 ← in factored form

Equate each factor to zero and solve for x

x - 6 = 0 ⇒ x = 6

x + 6 = 0 ⇒ x = - 6

3 0
3 years ago
Complete the sentence to make it true statements 6 is 100 times
AnnyKZ [126]

Answer:

6 is 100 times 0.06

Step-by-step explanation:

0.06 times 100 = 6

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
The height of Liliana’s picture frame is 18 inches. The frame and blue matting take up 4.5 inches of the height. Liliana wants t
Genrish500 [490]

.Answer: C

Step-by-step explanation:

4.5+p would be the full length of 18 since it is sharing the total length.

8 0
3 years ago
Compare the rates to find which is the better value.<br> ​$60 for 100 flyers or ​$95 for 250 flyers
Elis [28]
95 is the better deal it’s only 35 more bucks and you get 150 more.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of x?<br><br> x= ___ °
    12·1 answer
  • Find the product. (2n + 2)(2n – 2)
    5·2 answers
  • Explain why you would make one of the addends a tens number when solving an addition problem
    14·1 answer
  • Please help I have no idea how to do this and its due in a couple hours
    9·1 answer
  • So how do I do this?
    6·1 answer
  • Vicki, Jamal and Tyson are ordering subs from a shop that lets them choose the number of
    5·1 answer
  • Input
    5·1 answer
  • If √2 = 1.414, then the value of 1/2 √16200.<br>please friends koi to solve kar do.​
    7·1 answer
  • I need help with a question.
    7·1 answer
  • How do I write 780,000 in scientific notation.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!