1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vesnalui [34]
3 years ago
14

What is 480 divided by 60

Mathematics
2 answers:
Sonbull [250]3 years ago
6 0

Answer:

8

Step-by-step explanation:

Nikitich [7]3 years ago
3 0

Answer:

480/60 = 8

Step-by-step explanation:

hope this helps :)

You might be interested in
Please Help me with this question​
nevsk [136]

Answer:

oe hello im from nepal follow me plz bro

3 0
3 years ago
Thomas reads 2/9 of a book on Monday and 1/6 of it on Tuesday. He reads twice as many pages on Wednesday as on Tuesday. What fra
dezoksy [38]
1/18 is left. Thomas has 1/18 left of his book. How? What denominator can 9&6 relate to? 54? Sure, but it could be lower. How about 18? Ok. We have 18 because 9x2 and 6x3 both equal 18... 2/9 becomes 4/18 because 18 divided by 9 is 2. You multiply 2 with the two from 2/9. 1/6 becomes 3/18 because 18 divided by 6 is 3. You then multiply 3 with the one from 1/6. Put it together and TA-DA... Your answer is 1/18
8 0
3 years ago
Find the roots of f(x)=2x^2+7x+3 by using the quadratic formula
Oksana_A [137]

Answer:

f(x) = 2 ( x + 7/4)2  - 25/8

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Staci is attending a music festival. The ticket to the festival costs $87.96 . Staci plans to purchase $30.00 t-shirts form the
d1i1m1o1n [39]

Answer:

3 t-shirts

Step-by-step explanation:

<u>Lets recap the information we will use from this problem:</u>

The ticket to the festival costs $87.96

T-shirts are $30.00

She is taking $200.00 to the festival

Now we can solve. First we will subtract the price of the ticket from the total amount of money she has.

$200.00 - $87.96 = $112.04

Now that she has payed for the ticket, we want to find out how many shirts she can buy with the remainder of her money. To find this, we will set up an equation like this:

(Amount of money left) ÷ (Cost of 1 t-shirt) = (How many t-shirts she can buy)

Insert your numbers: $112.04 ÷ $30.00 = 3.73466666667

Because she cant buy a fraction of a t-shirt, we ignore the decimals on the end of this number. Therefore, Staci can purchase 3 t-shirts.

5 0
3 years ago
Six notebooks cost $8.34. How much per notebook?
Setler79 [48]
6n=$8.34, 8.34/6= 1.39 N=1.39
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the inverse of the following function.
    9·1 answer
  • Can someone help me with geometry . Venn diagrams and law of detachment statements .
    11·1 answer
  • You can show your work if u want to<br> Find 2 numbers if Their sum is −7 and their difference is 14
    7·1 answer
  • What times what equals 17.8
    14·1 answer
  • Jon earns $15.50 per week for helping his dad deliver newspapers. He has helped his dad for 3 weeks. Jon uses part of his earnin
    10·1 answer
  • What is the area of the polygon in the figure below?
    11·1 answer
  • WHOEVER CAN SOLVE THIS IS A CRAZY GENIUS!!
    15·1 answer
  • What is 5 less than the product of 5 and a number is 22 written out in an equation?
    7·1 answer
  • 3. What is the cost of a $300 bicycle after tax if tax is of the original price?
    6·1 answer
  • There are 72 students for every 6 teachers on the field trip. What is the unit rate, in students per 1 teacher
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!