1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Veseljchak [2.6K]
2 years ago
6

Staci is attending a music festival. The ticket to the festival costs $87.96 . Staci plans to purchase $30.00 t-shirts form the

event for close friends. She is taking $200.00 to the festival . What is the maximum Numbers of t-shirts staci can purchase
Mathematics
1 answer:
d1i1m1o1n [39]2 years ago
5 0

Answer:

3 t-shirts

Step-by-step explanation:

<u>Lets recap the information we will use from this problem:</u>

The ticket to the festival costs $87.96

T-shirts are $30.00

She is taking $200.00 to the festival

Now we can solve. First we will subtract the price of the ticket from the total amount of money she has.

$200.00 - $87.96 = $112.04

Now that she has payed for the ticket, we want to find out how many shirts she can buy with the remainder of her money. To find this, we will set up an equation like this:

(Amount of money left) ÷ (Cost of 1 t-shirt) = (How many t-shirts she can buy)

Insert your numbers: $112.04 ÷ $30.00 = 3.73466666667

Because she cant buy a fraction of a t-shirt, we ignore the decimals on the end of this number. Therefore, Staci can purchase 3 t-shirts.

You might be interested in
Pls help me divide this radical and pls show work
Alenkinab [10]
Let's start by rationalizing the radical:

4√6/√50 * √50/√50

This gets rid of the radical in the denominator, giving us:

4√300/50

√300 can be simplified to √3 * √100 or 10√3. Now we can insert this back into the numerator:

4 * 10√3/50

This is equivalent to:

40√3/50

40/50 can be simplified to 4/5.

Therefore, the answer is 4√3/5.
5 0
2 years ago
Find the product and write ot in the lowest terms. 6 over 7 × 9 over 4
Nikitich [7]

Answer:

27/14

Step-by-step explanation:

you can cross multiply and simplify before you start. that way it makes it a lot easier

7 0
3 years ago
1.)The original price of a pair of shoes is $29.95. The shoes are on sale for 30% off. Which expression would calculate the sale
LekaFEV [45]
1. 0.7(29.95)
2. 1.04(284.99)
3. 49(0.75)(1.06)
4. 35+ 0.80m
5. 4500 (1.12)

Hope this helps!
4 0
3 years ago
A population of 100 frogs has a growth rate of 1.25% each month. At this growth rate,
Dmitriy789 [7]

Answer: 7.2 months

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this question we have to substitute f(x) =500 in the equation given:

f(x) = 100(1.25)^x

500= 100(1.25)^x

Solving for x (number of months)

500/100 = 1.25^x

5 = 1.25^x

log 5 =log 1.25^x

log 5 =x (log 1.25)

log 5 /log 1.25 =x

x = 7.2 months

Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.  

8 0
3 years ago
Which one is the answer
Nutka1998 [239]

Answer:

Two

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • (-3,7) and (8,-6) found distance
    9·1 answer
  • Und your answers to the near<br> 6(7y + 8) = 22
    10·1 answer
  • Which graph represents the division of -12 / 4 ?
    5·1 answer
  • A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much does each kilogram cost
    13·1 answer
  • Explain one way to add a 3-digit number
    5·1 answer
  • A garden is in the shape of a rhombus whose each side is 15 and it's one of two diagonal each 24 find the area of Garden
    11·1 answer
  • Tasha is packing gift bags that include the same items. she has 72 glow sticks, 36 markers, and 24 bottles of bubbles. Tasha bel
    9·2 answers
  • 75points!
    13·1 answer
  • Can someone help me please I’ve been trying the last hour to figure this out
    7·2 answers
  • Each day of the week mrs uses 3/4 of a gallon of gas what is the amount she uses in five days?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!