Answer: 4
Step by-step explanation: 4 cans for 3 dollars. Since this only costs <em><u>1$ more than</u></em> the possible prices of the <em><u>4 cans</u></em> then that's the answer.
In shorter terms; it's like 1 can cost 2 dollars on the 3 for 4 deal, and 1 can cost 3 dollars on the 9 for 12 deal, find this out by subtracting 9 from 12 and subtracting 3 from 4
Answer:
2.8 divided by 0.35 = 8 (years)
Step-by-step explanation:
2 burgers and a soda the soda cost 2 dollars since sale tax was added to his meal at the rate of 10% so 20 cents added 19.80 minus 2.20 (I cant think cause im being rushed lol) which equals 17.60 divided by 2 8.80 dollars each
Answer:
x = 23/5 OR 4.6
y = 157/15 OR 10.46
Step-by-step explanation:
x = 4x + 6x - 33 = 13
> 10x - 33 = 13
> 10x = 13 + 33
> 10x = 46
y = 4 (25/5) + 3y = -13
> 92/5 + 37 = -13
> 3y = -13 - 92/5
> 3y = - 157/5