1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Snowcat [4.5K]
2 years ago
11

From the standpoint of the issuing company, a disadvantage of using bonds as a means of long-term financing is that

Business
1 answer:
kumpel [21]2 years ago
6 0

Answer:

interest must be paid on a periodic basis regardless of earnings

Explanation:

Businesses need funds to operate and they sometimes issue bonds to get the needed bonds.

Bonds are debt instruments that are sold to investors to get funds. Interest is also paid to the bond buyer for the tenure of the bond.

The major disadvantage of using bonds as a source of bonds from the standpoint of the issuer is that interest must be paid on a periodic basis regardless of earnings.

You might be interested in
1. Under the system of awarding damages for bodily injury, death, or damage to property based upon the negligence of a driver, v
svetlana [45]

Answer:

Pay

Explanation:

Auto liability insurance helps offset the costs of bodily injuries and property damages to the other driver. The principle applies if you are the one at fault in the of an accident.

Auto liability insurance coverage is mandatory by law. It covers the medical expenses of the other party. In some circumstances, it may cover lost wages and legal fees in case the other party files a lawsuit. It also covers the repair or replacement cost of the other drivers' car.

4 0
3 years ago
Kirk Minerals processes materials extracted from mines. The most common raw material that it processes results in three joint pr
SashulF [63]

Answer:

Incremental loss of Spock = $19,800

Incremental profit of Uhura = $12,300

Incremental profit of Sulu = $94,200

Explanation:

Note: See the attached excel for the determination the incremental profit or loss that each of the three joint products.

In the attached excl file, the following formulae are used:

a. Incremental sales value = Sales value of processed product -  Sales value at split off point

b. Incremental profit (loss) = Incremental sales value - Costs to process further

Download xlsx
5 0
2 years ago
The police need to have _____ to obtain a search warrant.
solniwko [45]

Answer:

a

Explanation:

they need a absolute certainty to search your house like what

7 0
3 years ago
KST Mart has large amounts of customer data. To understand customer purchase behavior, the company uses a process that automatic
Anton [14]

Answer:

B) data mining

Explanation:

Data Mining refers to the process of discovering patterns in large data sets using techniques like machine learning, statistics or database systems. The company uses this process to turn raw data into useful information for marketing , sales or cost management.

7 0
2 years ago
Columbia Products produced and sold 1,400 units of the company’s only product in March. You have collected the following infor
s344n2d4d5 [400]

The computation of the following costs by Columbia Products is as follows:

a. Variable manufacturing cost per unit is $64.

b. Full cost per unit is $96, including manufacturing and marketing and administrative costs.

c. The variable cost per unit is $68.

<h3>Data and Calculations:</h3>

Production and sales units in March = 1,400 units

Sales price (per unit) = $129

<h3>Manufacturing costs: </h3>

Fixed overhead (for the month) = $16,800

Direct labor (per unit) =              $7

Direct materials (per unit)          31

Variable overhead (per unit)    26

Variable manufacturing cost $64

The Fixed cost per unit = $12 ($16,800/1,400)

The total manufacturing cost per unit = $76 ($64 + $12)

<h3>Marketing and administrative costs: </h3>

Fixed costs (for the month) = $22,400

Variable costs (per unit)  = $4

Fixed costs per unit =        $16 ($22,400/1,400)

The total marketing and administrative costs per unit = $20 ($4 + $16)

Full cost per unit = $96 ($76 + $20)

Variable cost per unit = $68 ($64 + $4)

Learn more about variable, fixed, and full costs here: brainly.com/question/15684424

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Brand x batteries have a mean life span of 102 hours, with a standard deviation of 6.8 hours. brand y batteries have a mean life
    7·1 answer
  • Wayfair sent five different versions of their email to customers to determine which message was most effective at getting custom
    10·1 answer
  • What two companies rate and publish bonds? a. Poor Richard s and Moody s c. Sampson s and Monroe s b. Standard and Poor s and Mo
    12·2 answers
  • BeFriends Corporation uses the trademark of Community Life Inc., a social media site, as a meta tag without Community Life’s per
    8·2 answers
  • What is the purpose of the New Window command?
    14·1 answer
  • A woman eats chips and dips and burgers and fries and drinks a couple of shakes. afterward, she goes to the gym and does 90 minu
    6·1 answer
  • What are the sources and types of the principal agent problem?
    13·1 answer
  • EXERCISES
    11·1 answer
  • Many firms advertise. What effect does advertising have on firm​ profits? One possible effect of advertising is to:_________
    10·1 answer
  • The primary way investors in stock make money is through:.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!