1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PtichkaEL [24]
2 years ago
8

Need answer!! please help.

Mathematics
1 answer:
defon2 years ago
8 0

Answer:

I think A

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Dog food costs 9$ per bag and cat food costs 8$ per bag. if billy spent 89$ and purchased 6 bags of dog food, how many bags of c
REY [17]
6 bags of dog food × $9 = 54
$89 total - $54 spent on dog food = $35 spent on cat food

$35 / $8 = 4.375, but you can't have decimals for cat food bags so round down.

= 4 bags of cat food
3 0
3 years ago
Olivia wrapped a string around a circle and found it was 30 mm long. Approximately, what is the radius of this circle
mafiozo [28]

Answer:7.5

Step-by-step explanation: cause I looked it up lol

8 0
3 years ago
Parallelogram ABCD has the angle measures shown. Can you conclude that it is a rhombus, a rectangle, or a square? Explain.
Hoochie [10]

Answer:

The correct option is parallelogram ABCD is a rhombus, because the diagonal bisects two angles

Step-by-step explanation:

In triangle ABD:

∠B = ∠D

Thus AB=AC by the property of opposite sides of equal angles are equal

In triangle CBD

∠B = ∠D

Thus CB=CD  by the property of opposite sides of equal angles are equal

Thus all four sides of quadrilateral ABCD are equal  

And diagonal BD bisects the angles  

So, it is a rhombus

Therefore the correct option is  parallelogram ABCD is a rhombus, because the diagonal bisects two angles....

5 0
3 years ago
Question 8
mafiozo [28]

Answer

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Pls help me on this question
Maksim231197 [3]
The answer is selections 1 and 4
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Determine whether $10.62/61lb = $7.05/4lb form a proportion. Explain.
    7·1 answer
  • Give two examples of mixed numbers that when multiplied by 3/4 give a product between 3/4 and 1
    12·1 answer
  • Please help will give lots of points<br> 3x + 14 = -4x
    7·2 answers
  • The combined volume of all the tanks at an aquarium is 1.25 X 106 gallons. The aquarium plans to install a new dolphin tank with
    11·1 answer
  • If Y is the midpoint of segement WZ, YZ = x + 3, and WZ = 3x-4, determine the length of segment WZ
    10·1 answer
  • Which of the following is a solution to the equation. X^2
    8·1 answer
  • An art collector paid $7,000 for two paintings, a portrait and a landscape, at the same auction. Each painting cost $3,500.
    15·2 answers
  • A classroom board is 36 inches wide and 24 inches tall. Cheryl
    10·1 answer
  • Points gyfridjwnxsbhjkjh
    11·2 answers
  • PLS HELP FAST WILL GIVE BRAINLIEST
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!