1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
deff fn [24]
3 years ago
10

Laura has 78 apple trees in her cider farm, with a mean of 460 apples per tree. She has had to get a tree cut down, and after th

at, the mean of apples per tree became 462 . How many apples were there on the tree that Laura had to cut down?
Mathematics
1 answer:
wlad13 [49]3 years ago
7 0

Answer:

The tree that Laura had to cut had 306 apples.

Step-by-step explanation:

Given that Laura has 78 apple trees in her cider farm, with a mean of 460 apples per tree, but then she has had to get a tree cut down, and after that, the mean of apples per tree became 462, to determine how many apples were there on the tree that Laura had to cut down, the following calculation must be performed:

(78 x 460) - (77 x 462) = X

35.880 - 35.574 = X

306 = X

Thus, the tree that Laura had to cut had 306 apples.

You might be interested in
Why does a y-intercept not count as a zero?
Genrish500 [490]

Answer:

It only counts as a zero when the y-intercept is (0,0).

Step-by-step explanation:

The zeros of a quadratic function are always written as (x,0), while the y-intercept is always written as (0,y). Therefore, in order for a y-intercept to be a zero, it must be (0,0), because the y-coordinate in any zero is 0. At any other time, the y-intercept is not a zero.

7 0
4 years ago
No body helped me :'(
ziro4ka [17]
What was your question that was never answered?
6 0
3 years ago
What does 2.45×3.6=? equal
love history [14]
It equals to 8.82 
gl xx
3 0
3 years ago
Select the expression that has a value of 6.2,400 ÷ 402,400 ÷ 4240 ÷ 40240 ÷ 4
Svetlanka [38]

Answer:

the value is 2.2721803393 x 1400

8 0
2 years ago
Help please.<br> ALGEBRA.
Ray Of Light [21]
The answer is 100% 4x+4
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the product?
    14·1 answer
  • INEQUALITIES-PLEASE HELP! Tricia receives a $5 allowance every week. She also earns $6.50 for every hour that she baby-sits. Nex
    10·1 answer
  • 39 is what percent of 156?
    9·2 answers
  • Complete the pattern 274÷1=
    7·1 answer
  • This data set represents the number of cups of coffee sold in a caf_ between 8 a.m. and 10 a.m. every day for 14 days.
    6·1 answer
  • Which property is used in the first step to solve this equation?
    11·1 answer
  • What arithmetic variables look like
    11·1 answer
  • Determine which quadrant each point will be located (-8,2)
    13·2 answers
  • 3/4 pound of Colby cheese costs $1.69. Find the unit price per pound. (3/4 pound=12)
    14·1 answer
  • Somebody help sad face I don’t like test
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!