1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mylen [45]
3 years ago
9

Z+w−3=k 6z−10w=8 ​ ​

Mathematics
2 answers:
ludmilkaskok [199]3 years ago
6 0

Answer:

if your looking for z it is 5/8k+2.375

Step-by-step explanation:

madam [21]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Please, include the instructions.

I'm assuming you want to solve this system of linear equations for z and w, assuming that k is an unknown constant.

Use the method of elimination by addition and subtraction.  To eiiminate w, multiply all four terms of the first equation by 10, obtaining:

10 z + 10w - 30 = 10k

6z   - 10 w        = 80

Then 16z - 30 - 80 = 10k, or

16z  -110 = 10k,  Simplifying this, we get:

     

      10(k + 11)  

z = ---------------

            16

Substituting this expression for z into the first equation, we get:

(10/16)(k + 11) + w - 3 = k.  We must solve this for w:

-(10/16)(k + 11) + w - 3 = k), or

-(10/16)(k + 11) - w + 3 = -k

Then -(10/16)(k + 11) + 3 + k = w

and so the solution, in terms of the unknown constant k, is

      10(k + 11)  

(     --------------,  -(10/16)(k + 11) + 3 + k   )

            16

You might be interested in
Andrea jumped 5 times every 45 minutes. At that rate, how many
elena55 [62]

Answer:

6 times

Step-by-step explanation:

If Andrea jumps 5 times every 45 minutes, she will jump 1 time every 9 minutes. 54 divided by 9=6 times. Hope it helps!

4 0
3 years ago
Which is the best buy?
sesenic [268]
3 bottles of juice
6.72/3 = $2.24 < amount paid for each bottle

11 bottles of juice
24.86/11 = $2.26 <amount paid for each bottle

9 bottles of juice
20.25/9 = $2.25 < amount paid for each bottle

16 bottles of juice
35.68/16 = $2.23 < amount paid for each bottle

*the best buy would be to get 16 bottles for $35.68*




10 bars of soap
23.20/10 = $2.32 < amount for each bar of soap

16 bars of soap
36.48/16 = $2.28 < amount for each bar of soap

13 bars of soap
29.51/13 = $2.27 < amount paid for each bar of soap

12 bars of soap
27.60/12 = $2.30 < amount for each bar of soap

*the best buy would be to get 13 bars of soap for $29.51*

hope this helps :)



















8 0
3 years ago
23. Eduardo wants to get a grade of 95 in his math
dem82 [27]

Answer:

105

Step-by-step explanation:

It is easy to calculate: add up all the numbers, then divide by how many numbers there are. In other words it is the sum divided by the count.

(91+89+X)/3 =95

 91+89+X =95*3

180+X =285

X =285 - 180

  =105

7 0
3 years ago
Can anyone help me?
aev [14]

Answer:

1:C

2:B

3:7 across 10 down

2 across 9 down

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Oliver uses the greatest common factor and the distributive property to rewrite this sum
san4es73 [151]

Answer:

The answer is 32

Step-by-step explanation:

32 goes into 64 twice and 96 three times

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Given: f(x) = 2x + 5 and g(x) = x2 and h(x) = -2x<br><br> h(g(f(x)))
    14·2 answers
  • D/3+10=7 solve problem
    12·1 answer
  • Find the value of each variable.<br> 1. X<br> =
    5·1 answer
  • The Statue of Liberty is made of copper that has turned green because it has undergone a change. What can be said about this cha
    13·2 answers
  • Pls help thank you!!!!
    6·1 answer
  • 2(4+2x)≥5x+5 solve inequality
    8·2 answers
  • Find the area of the trapezoid​
    7·2 answers
  • Y = x + 1<br><br>in graph form ​
    13·1 answer
  • The tickets for an upcoming ballet cost $54 per person. Mrs. Anastos wants to purchase 16 tickets for her friends. What
    15·1 answer
  • What is the value of the rational expression 2x2+ 5x +9/x2+2x -1?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!