1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
3 years ago
8

What is the vertex? What is the domain? What is the range

Mathematics
1 answer:
kati45 [8]3 years ago
3 0

domain-x intercept

range-y intercept

You might be interested in
Solve the inequality 2(4x + 1) < 3(2x - 3)
stiks02 [169]

Answer:

x<-11/2

Step-by-step explanation

Try to isolate the variable by dividing it.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you work out the mean mark ?
sattari [20]

Answer:

The mean is the average of the numbers. It is easy to calculate: add up all the numbers, then divide by how many numbers there are. In other words it is the sum divided by the count.

Step-by-step explanation:

plz give brainliest

4 0
4 years ago
8w-15=57 two step equations
insens350 [35]

Answer:

w=9

Step-by-step explanation:

Our equation is: 8w-15=57

Add 15 to both sides

-15 is now gone because we added 15 so it would be zero

and we have 72 because 15 plus 57 is 72

Now we have:

8w=72

Divide by 8 on both sides

8w cancels out to just w

and 72 divided by 8 is 9

And you're left with:

w=9

       

7 0
3 years ago
WHAT times what equal 319
matrenka [14]
11x29=319

hope this helps
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is 4(x+1) - 3 and 4x + 1 equivalent and why ??
Gala2k [10]

Answer:

Step-by-step explanation:

4x + 4 - 3

= 4x + 1

Yes they both are equivalent because the algebraic expression is same

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A mountain climber ascends a mountain to its peak. The peak is 14,090 ft above sea level. The climber then descends 490 ft to me
    11·2 answers
  • Answer this for a million Points!
    10·2 answers
  • At the market, 2.4 pounds of peas cost $1.68. How much does 1 pound cost?
    7·1 answer
  • Twenty-five cards are numbered from 1 to 25 and placed in a box. One card is selected at random and not replaced. Another card i
    15·1 answer
  • a baseball team has home games on Friday and Saturday. the two games together earn 3979.00 for the team. Fridays game generates
    9·1 answer
  • Ebuka's monthly rent is
    7·2 answers
  • N•6 as a verbal expression
    8·1 answer
  • Is 85 a composite number and why
    9·1 answer
  • A can of tuna is in the shape of a cylinder. The distance around the top of the cylinder is approximately 251.2 mm. The tuna com
    8·2 answers
  • Greg can type 60 words in 50
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!