1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liberstina [14]
3 years ago
8

Math need help asap, please!!! 19 points if you help. NO LINKS

Mathematics
1 answer:
olchik [2.2K]3 years ago
8 0

Answer:

1st pic: straight for both boxes

2nd pic: constant for both boxes

3rd pic: exponent (I think)

4th pic: (from left to right, top row then bottom row) linear, non linear, linear, non linear, linear, linear, non linear, non linear

Step-by-step explanation:

Please give brainliest :)

Hope it helps!

You might be interested in
Cheri paid $6.50 for the bunch of grapes with the weight of 2.5 pounds. What is the price per pound?
kotegsom [21]
It would be $2.6 (or $2.60) per pound.
3 0
3 years ago
1821.5/0.7 ... can someone please explain and answer this? Thank you SO much!!
S_A_V [24]
So you cant have a decimal in your divisor which means the problem sill become 18215/7 if that helps
8 0
3 years ago
5. Marie buys 2 pounds of turkey and 1 pounds of ham. She pays a total of $20,
NARA [144]

Answer:Let t = cost per pound of turkey

Let h = cost per pound of ham

 

4t + 2h = 30

t = h - 1.5

 

substitute h-1.5 in place of t in 1st equation

 

4(h-1.5) + 2h = 30

4h - 6 + 2h = 30

6h - 6 = 30

6h = 36

h = 6

 

t = h-1.5 = 4.5

 

1 pound of turkey costs $4.50

1 pound of ham costs    $6.00

                                ----------

cost of 1 pound each  $10.50

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
6. Multiply: i) 3x (5x+8y)
Stella [2.4K]

Answer:

Step-by-step explanation:

3x(5x+8y)=15x^2+24xy

4x(3x^2+5x-7)=12x^3+20x^2-28x

(3x+4y)(2x-7y)=6x^2+8xy-21xy-28y^2=6x^2-13xy-28y^2

(2-3a)(2a^2-3a+7)=4a^2-6a+14-6a^3+9a^2-21a=-6a^3+13a^2-27a+14

4 0
3 years ago
Ann increased the quantities of all the ingredients in a recipe by 60% She used 80 grams (g) of cheese How much cheese did the r
Delvig [45]

Answer:g = 50 g

Step-by-step explanation:

She used 60% more than required ⇒ she used (1+0.60)=1.60 times what was required.

x = grams required by the recipe

80 g = 1.60x

x = (80/1.60) g = 50 g

3 0
3 years ago
Other questions:
  • 6 times 6.........................
    8·1 answer
  • Translate to an algebraic expression the sum of D and F is
    14·1 answer
  • Evaluate the following expression:<br> - (2.3)² – 52
    9·1 answer
  • Y=-8x-16<br> 6x-4y=-12<br><br><br> This is the math problem
    10·2 answers
  • pls show steps and formula
    15·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (-4,-4) and (-4,9)? Write answer in simplest form and explain how y
    6·1 answer
  • The first three terms of an arithmetic sequence are as follows. 17,25 , 33 Find the next two terms of this sequence.
    10·2 answers
  • If varies inversely as . It is known that = 10 when = 3, find the value of when = 5.
    5·1 answer
  • Endpoint: (6.-2), midpoint: (-1,2)
    11·1 answer
  • Can show me how to do this ?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!