1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
____ [38]
3 years ago
13

Four times a number is equal to the number increased by 15. Enter the equation that represents Karla's sentence into the box. Us

e y for the variable.
Mathematics
1 answer:
Montano1993 [528]3 years ago
5 0

Answer:

The equation that represents Karla's sentence is 4y = y + 15

Step-by-step explanation:

From the question,

Four times a number is equal to the number increased by 15. To write the equation that represents the sentence, we will have to use a variable to represent the unknown number.

Since we are asked to use y for the variable, that is, let the number be y

Then

The statement, "four times a number" will be

4×y = 4y

and this is equal to the number increased by 15,

The number increased by 15 means y + 15.

Hence, the equation becomes

4y = y + 15

This is the equation that represent Karla's sentence.

If desired,

The unknown number can be determined by solving for y in the equation

4y = y + 15

First, Collect like terms

4y - y = 15

3y = 15

Then, Divide both sides by 3

3y/3 = 15/3

y = 5

Hence, the variable (unknown number) is 5.

You might be interested in
Write the ratio of the area of a circle with radius r to the circumference of the same circle
Goshia [24]

Answer:

\frac{r}{2\pi r} =\frac{1}{2\pi }

Step-by-step explanation:

A ratio is a comparison of two quantities and can be written in several forms including fractions. It is most commonly written in fraction form or a:b.

To write a ratio, we count the number of each quantity we are comparing or use the variable for that quantity. We write radius:circumference. Recall, the circumference of a circle can be found using \pi d or 2\pi r.

We write r: \pi d  or r:2\pi r.

We can also write in fraction form:

\frac{r}{\pi d} or \frac{r}{2\pi r} =\frac{1}{2\pi }


6 0
3 years ago
Oliver needs to save at least $1500 to buy a computer. He has already saved $650. How much more does he need to save? Write and
Misha Larkins [42]
X + 650 = 1500
       x     =  1500 - 650
        x     =   $850
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
(2x)(x^2+4)... Find the value
mestny [16]
Hello, Here is the answer : 2x^3 + 8x .
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
- A number r added to 3.7 is less than 1.2.
SIZIF [17.4K]

Answer:

3.7 + r < 1.2

Step-by-step explanation:

a number r added to 3.7 is 3.7 + r

New expression 3.7 + r should be less than 1.2 --->

3.7 + r < 1.2

7 0
4 years ago
A 2-pack of corn dogs costs $1.96. What is the unit price?
fredd [130]

4.36 I think I hope this helps

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Is 0.12112111211112 a rational number ?
    12·2 answers
  • Please help i put the pictures down low, I really need it.
    9·1 answer
  • Rate:168 ounces 14 boxes How much does the spaghetti in each box weigh? Find the unit rate.The unit rate is 12ounces per box.you
    9·2 answers
  • Please help thank you so much
    7·1 answer
  • Which of the following is a solution to this inequality?
    13·2 answers
  • What is the difference of –96.43 – (–98.67)?
    10·2 answers
  • Just Need Help PLease
    8·1 answer
  • READ No link or bot and answer the question I give Brainliest to the best answer
    11·1 answer
  • Mrs. Hill went to get an oil change, because she has a 20% off coupon. F the oil change is $35.00, how much is the discount? In
    5·1 answer
  • If AB = 15, what is the length of ?<br><br> 18<br> 16<br> 14<br> 12
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!