1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
seropon [69]
3 years ago
5

It takes Maria 59 minutes to walk to her friends house 1 2/3miles away. What is her walking pace in mph?

Mathematics
1 answer:
ipn [44]3 years ago
4 0

so you can just find the miles per minute first

1 2/3 ÷ 59

which is about 0.028 miles per minute

then multiply that number by 60 to find mph

1.68 mph is your answer

You might be interested in
Find the unit rate <br><br> $28 for 7 people
Vlad1618 [11]

Answer: 4 dollars per person .  that would be it .

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Round off the following numbers to the nearest thousand. 19. 674,620 20. 355,500
Oksana_A [137]

Answer:

1) 675,000.

2) 356,000

Step-by-step explanation:

There are some rules to round off to the nearest thousand.

1. While rounding off to the nearest thousand, if the digit in the hundreds place is between 0 – 4 i.e., < 5, then the hundreds place is replaced by ‘0’.

2. If the digit in the hundreds place is = to or > 5, then the hundreds place is replaced by ‘0’ and the thousands place is increased by 1.

We have given two numerals:

1)<u> 674,620</u>

According to the second rule defined the digit at the hundreds place is greater than 5 than the thousands place will be increased by 1.

The answer is 675,000.

2) <u>355,500</u>

According to the second rule defined the digit at the hundreds place is greater than 5 than the thousands place will be increased by 1.

The answer is 356,000....

4 0
3 years ago
Suppose you create a graph of the cost function, C = 200+ 500 of a new
OLEGan [10]

Answer:

profit section and that is answer A

4 0
3 years ago
A teacher pays $39 for 10 books.What is the unit price of each book?
zheka24 [161]

To find the cost of each book, you need to divide the money spent on all of the books by the number of books.


$39 / 10 = $3.90 per book

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
If ∆BCD ~ ∆GEF, find the value of x.
Karolina [17]
X=48
Y=44
Because the triangles are congruent.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which of these values is farthest from zero 0.75 -0.4 -2/3 7/8
    7·2 answers
  • Given the functions f(x) = 4x2 − 1, g(x) = x2 − 8x + 5, and h(x) = –3x2 − 12x + 1, rank them from least to greatest based on the
    10·2 answers
  • Evaluate √81/√9<br> help lolll
    5·2 answers
  • If three bags of birdseed cost $14.16, how much will 14 bags cost?
    11·2 answers
  • Professor Harris is teaching a continuing education class at the local community college. He created the following box plot from
    13·1 answer
  • If f(1) = 2 and f(n) = f(n − 1)2 + 3 then find the value of f(3).
    10·1 answer
  • Help!
    5·1 answer
  • If h(x) = 3x and k(x) = 2x - 4, what is h(k(x))??
    5·1 answer
  • 3,052/2,8 Alguien me ayuda porfa
    7·1 answer
  • If P(A) = 1/10 , find P(A)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!