1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Radda [10]
2 years ago
12

An 8-ounce bottle of hand lotion costs $4.72. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Alik [6]2 years ago
3 0
The answer:

$0.59

Explanation:

The unit rate is the price of each ounce, so you would divide 4.72 by 8 and get 0.59.
You might be interested in
What is the scale factor of figure b to a
viktelen [127]

Answer:

C. 2:5

Step-by-step explanation:

Find perimeter of each...

a. 10+25+21.5=56.5

b. 4+10+8.6=22.6

b:a

22.6:56.6

simplify

11.3 will go into both for..

2:5

7 0
2 years ago
When bicycles are sold for $200 each, a sports shop can sell 90 bicycles in a season. For every $10 increase
77julia77 [94]
Maybe try add it then takeaway most of it
7 0
3 years ago
If x< 0 and y<0 where is the point (x,y) located
Phoenix [80]

Answer: 0

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
What is 4(1/50) as a decimal and a percent?
KIM [24]
402% as a percent and 4.02 as a decimal. Its Friday so sorry if im wrong
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Andre is preparing for the school play and needs to paint the cardboard castle backdrop that measures 14 1/4 feet by 6 feet.
Pani-rosa [81]

Answer:

1. 85.5

2. 3

Step-by-step explanation:

14.25*6=85.5

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A Factory processes 1,560 ounces of olive oil per hour. the oil is packaged into 24-ounces bottles. how many bottles does the fa
    7·1 answer
  • Which number is the largest? 1.2 × 104, 4.5 × 10−3, 3.8 × 103, 7.5 × 103
    6·2 answers
  • Tom has a bird named jerry. Jerry was sitting 5 feet away from the base of a tree. He sees another bird on a branch of tree 12 f
    13·1 answer
  • Betsy started a business 2 years ago.She had 8 customers in the first year.She added 18 customers in the second year. Betsy's go
    8·1 answer
  • A diver dives from the 3 m board at a swimming pool. Her height, y, in metres, above the water in terms of her horizontal distan
    10·1 answer
  • The five number summary of a dataset was found to be:
    8·1 answer
  • Use the Zero Product Property to solve the equation.<br> (3y − 9)(12y + 2) = 0
    6·1 answer
  • Given the point (-4,-6), what is the coordinate of the point reflected over the X-axis and Y-axis?
    14·2 answers
  • Jessica runs each lap in 8 minutes. She will run less than 48 minutes today. What are the possible numbers of laps she will run
    14·2 answers
  • What is the DOMAIN of this graph? Need help!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!