Answer:
$38.69
Step-by-step explanation:
To find the regular price, create a proportion.

To solve for the regular price x, cross multiply the numerator and denominator of each fraction.
32.89*(100) = x(85)
3289=85x
38.69 = x
Step-by-step explanation:
Correct option is C)
41−
21+
19−
9
=
41−
21+
19−3
=
41−
21+
16
=
41−
21+4
=
41−
25
=
41−5
=
36
=6
Answer:
The 64 ounce jug of milk costs $0.010 more per ounce than the 128 ounce jug of milk/
Step-by-step explanation:
3.20/128=$0.025 per ounce jug of milk
2.24/64=$0.035 per ounce jug of milk
0.035 - 0.025 = .010
1/5^2 = 1/25
1/5^1 = 1/5
1/5^0 = 1
1/5^-1 = 5
1/5^-2 = 25
Answer:
y = 3x - 14
Step-by-step explanation:
Perpendicular lines will have a opposite reciprocal slope, so the slope will be 3.
Plug in the slope and given point into y = mx + b, then solve for b:
y = mx + b
4 = 3(6) + b
4 = 18 + b
-14 = b
Plug in the slope and y intercept into y = mx + b
y = 3x - 14
So, the equation of the line is y = 3x - 14