1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lana66690 [7]
3 years ago
5

A new solid is crest be cutting a right rectangular prism from a cube. The right rectangular prism has a length of 5 m, a width

of 4 m, and a height of 2 m. The side lengths of the cube are 5 m. What is the volume of the solid?
Mathematics
1 answer:
charle [14.2K]3 years ago
5 0
Geuajjagsuaiakjsbshsys
You might be interested in
Simplify 4( x - 6) ^2 / ( x - 6)​
Leno4ka [110]

Answer:

4x - 24

Step-by-step explanation:

\frac{4(x - 6 {)}^{2} }{(x - 6)}

4(x - 6) = 4x - 4 \times 6 = 4x - 24

4x - 24

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me please
yuradex [85]
I don't know what to do
4 0
3 years ago
The x-intercepts of a quadratic function are −3 and 5. What is the equation of its axis of symmetry?
Reil [10]

Answer:

x = 1

Step-by-step explanation:

Remember that the axis of symmetry is exactly halfway between the x-intercepts.  Find the average of -3 and 5 to obtain this x-value:  It is:

                         -3 + 5

x - intercept = ------------  =  x = 1

                              2

4 0
3 years ago
3.<br><br> What is the value of a + bc when a = 7, b = 4, and c = 1/2
Brums [2.3K]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

Replace a by 7

and

b by 4

and

c by 1/2

7+4(1/2)

7+2=9

3 0
2 years ago
Sara bought 36 ounces of cheese for 3.24 what was the unit price of cheese​
slava [35]

Answer:

$0.09

Step-by-step explanation:

Unit price= total price/ total units

$3.24/ 36oz= $0.09

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Your pump empties the water from a swimming pool in 6 hours. When your friend's pump is used together with your pump, the pool i
    7·1 answer
  • I need the answer to the problem
    8·2 answers
  • A house on the market was valued at $353,000. After several years, the value increased by 17%. By how much did the houses value
    7·1 answer
  • There are four hundred students as Thompson Middle School. If 54% of the students are female, what is the ratio of female to mal
    11·1 answer
  • What is the length of the hypotenuse of a right triangle with sides that measure 7 cm and 24 cm?
    8·1 answer
  • Two angles and one side in a triangle are equivalent to those in another triangle. Are the remaining sides and angles equivalent
    11·2 answers
  • Plz help me with this
    8·1 answer
  • Lana draws a triangle( LMN) on the coordinate plane. What is the perimeter of the triangle( LMN)? Round to the nearest unit.
    10·1 answer
  • Pls help! 15 points<br> It’s for math
    8·2 answers
  • The estimated quotient of 895 divided by 19 is what number?a. 40 b. 45 c. 55 d. 60
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!