1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadezda [96]
2 years ago
13

María vende pescado en el mercado modelo ella le ha prestado dinero a Juan 800 soles con el 10% al mes Así mismo le ha prestado

dinero a Juana la cantidad de 12000 soles con el 10% al mes cuánto ganará María por los dos préstamos al mes
Mathematics
1 answer:
sergij07 [2.7K]2 years ago
7 0

Answer:

Creo que $1,280

Step-by-step explanation:

12,000+800=12,800

12,800 x 10% =1,280

You might be interested in
Can someone please help me with math
Svetach [21]
What kind of math is it? Just wondering so that I can help you
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 8 into 5 /-4<br> i will give you Brainliest<br> 15 points
vlabodo [156]
It’s -10
Explanation: 8 x 5= 40
40/-4= -10
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Movies are on sale for 3/4 the original price. If the original price is $10, what is the sale price?
baherus [9]
\frac{3}{4}\ of\ the\ original\ price=\frac{3}{4}\times\$10=\left(\frac{3}{4}\times\frac{10}{1}\right)\$=\frac{3\times10}{4\times1}\$\\\\=\frac{30}{4}\$=\frac{28+2}{4}\$=\boxed{\boxed{7\frac{2}{4}\$=7\frac{1}{2}\$=\boxed{\$7.50}}}
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The shadow of a vertical tower is 58 feet long when the angle of elevation of the sun is 36 degrees. What is the height of the t
monitta
42 feet. You have side opposite and one adjacent to the angle therefore you use tan. Then just rearrange for x

6 0
3 years ago
Josh sold his bike for 10% less than he paid for it. IF he sold the bike for 585 how much did he pay for it?
tangare [24]

Answer:

To know how much he bought it for, let's consider the actual amount it be x.

Step-by-step explanation:

10% of x + $585 = x

x/10 + $585 = x

$585 = x-x/10

$585= 9x/10

9x=$5850

x=$5850/9

x=$650

.: the actual price was $650.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A hairstylist earns $12.95/h and works 32 hours a week.
    13·1 answer
  • Martin uses 5/8 of a gallon of paint to cover 4/5 of a wall. What is the unit rate at which Martin paints in walls per gallon?
    14·2 answers
  • Which expression is equivalent to the given expression 10q + 5
    10·2 answers
  • Need help on this Advanced algebra problem
    15·1 answer
  • A clothing business finds there is a linear relationship between the number of shirts, n ,it can sell and the price, p , it can
    10·1 answer
  • 3(c-4)=4(c-6)<br> i don't know how to solve it, either
    13·2 answers
  • What is the radius of the cone in the diagram? Round your answer to the nearest whole number.
    7·2 answers
  • Will give brainliest answer plz help
    6·2 answers
  • What is the correct answer?
    7·2 answers
  • A game you wanted was discounted 45% and now costs $26.29 what did the game cost before the discount
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!