1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexeev081 [22]
3 years ago
8

A company produces a set of blocks. It costs them $5 to make. They mark it up 300% when they sell it to a toy distributor. The t

oy distributor marks it up an additional 150% when they sell it to a local toy store. The local toy store marks it up in additional 200%. They have a 30% off sale. You also have a coupon for an additional 15% off. Sales tax is 8%. How much did you pay for the set of blocks?

Mathematics
1 answer:
Nostrana [21]3 years ago
6 0
Hello! So, the toy company makes blocks that cost $5 to make. Then, they mark it up by 300%, which is marking the price up by 4. 100% markup is doubling the price, 200% is tripling the price, and 300% marks the price up by 4. Then, the blocks would cost $20. After that, the price would be marked up by 150%, so that’s 2.5 times the price of the original. When you do $20 by 2.5, then the blocks cost $50. The local toy store will mark the block up by 200%, which as said before, is tripling the price. Then, you do 50 * 3, and then the price of the blocks is $150. Then, it gets marked off by 30% and 10% of 150 is 15, so 30% off 150 is 45. When you do 150 - 45, the difference is $105. Then, you take off an additional 15%, But you would still have to pay 85% of the original price. You would do 105 * 0.85, and then you would get $89.25 for the blocks. But that’s not all. You have to pay 8% sales tax for the blocks. You can find the tax by doing 89.25 * 0.08 and then adding the prices together. Or, you can do 89.25 * 1.08 to find the total price. Either way, the product should be 96.39. The total price you paid for the blocks is $96.39.
You might be interested in
How to write 2/4 as a decimal
sasho [114]

\frac{2}{4} = 2 ÷ 4 = 0.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is a example of two quantities
Simora [160]
A comparison of two quantities by division is known as a ratio.<span> A ratio is expressed as a number of one item compared to a corresponding number of another item



</span>
8 0
3 years ago
B. If there are players on the teams, how many stages will it take to notify all of the players? Show your work below.
Georgia [21]

Answer:

sir we need more context

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A cubic inch of water weighs 0.036 pound. Which of the following rational numbers is equal to the weight of a cubic inch of wate
aniked [119]
If I were you I will think the answer is B
3 0
2 years ago
PLS HELP ASAP THANKS ILL GIVE BRAINLKEST PLS THANKS
Jlenok [28]

Answer:

its B

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Given the Arithmetic series A1+A2+A3+A4 A 1 + A 2 + A 3 + A 4 8 + 11 + 14 + 17 + . . . + 68 What is the value of sum?
    5·2 answers
  • (2+I)(1-3i) simplify
    7·1 answer
  • Simplify: 3x[(2x6-5) + (8\4)] -1 ••••••• The \ means divide
    9·1 answer
  • Aisha just received a paycheck from her new job she spends some of it buying music online and saves the rest in a bank account h
    13·1 answer
  • With net sales of $40,000, beginning inventory at retail of $14,000, ending inventory at retail of $20,000, and cost of goods so
    14·2 answers
  • Can someone help me out on this :P
    15·2 answers
  • Why are that im in 7th grade and still cant find some answers to work with.
    8·1 answer
  • If you burn 10 calories each minute you jog. What integer represents the change in your calories after you jog for 20 minutes
    12·2 answers
  • A right triangle has side lengths 216 millimeters, 405 millimeters, and 459 millimeters. What are the lengths of the legs and wh
    9·1 answer
  • 5a&lt;2a is a negative or positive
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!