1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goryan [66]
2 years ago
6

Helllkkklppppppp plzzzzzzzzz​

Mathematics
1 answer:
cupoosta [38]2 years ago
8 0

Answer:

4. 28 sq. inch

Step-by-step explanation:

First, Area of the square = l² = 2² = 4

Area of the triangle = 1/2 x b x h

= 1/2 x 2 x 6

= 6

Total surface area = Area of square + 4 x area of triangle

= 4 + 4 x 6

= 28

You might be interested in
Nine grapefruits cost $4. Use the ratio table to determine how many grapefruits can be bought for $20.
zhannawk [14.2K]

Answer:

D. 45

_________

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A robot can complete 3 tasks in hour. Each task takes the same amount of time. 10 a. How long does it take the robot to complete
maksim [4K]

Answer:

a.20 minutes

b.3 tasks

Step-by-step explanation:

60 divided by 3 = 20

7 0
2 years ago
Carl earns $5.25 per hour walking his neighbors dogs. He walks them 2/6 of an hour in the morning and 1/2 of an hour in the afte
DIA [1.3K]
2/6 = 1/3 = 20 minutes
1/2 = 30 minutes
20 + 30 = 50 minutes

50 minutes x 7 = 350 minutes = 5 hours and 50 minutes
5 x $5.25 = $26.25
50 minutes = 5/6
5/6 of $5.25 = 4.375

Add $26.25 to the total for 50 minutes to get your answer. :)
7 0
2 years ago
I need help with this one please help asap thank you
frozen [14]
(a) is the first one. 48 I would say 8 mins
(b) is the second one. 10 I would say is 96
4 0
3 years ago
A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $11 plus an additional $0.16 for each minute of calls. Plan B costs $29 p
Andrew [12]

Answer:

The plans will cost the same when the amount you have to pay for talking for "x" minutes on Plan A is the same has what you have to pay for talking for the same number of "x" minutes when using Plan B.

 

$$ Plan A = $$ Plan B

 

To find the charge on each plan we add the base rate to the per minute call rate for each.

 

Plan A = $27 + $0.11x

Plan B = $13 + $0.15x

 

Let's drop the $ sign for now and get rid of the decimal point by multiplying by 100.

 

2700 + 11x = 1300 + 15x

 

Subtracting 11x and 1300 from both sides:

 

4x = 1400

 

x = 350 min.

 

Using this result the plans both cost $65.50 for 350 min of talk time.

Step-by-step explanation:

boom   :)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 11. Mr Lee bought a second hand car for
    11·1 answer
  • Help me please please
    12·2 answers
  • The cost of downloading one song from a website is $0.99. which equation can be used to find t, the cost in dollars of downloadi
    5·2 answers
  • How do i find x? do i use 40 and 55?
    5·1 answer
  • Pedro and Carmela are cleaning their kitchen. It takes Pedro 3 hours to clean the kitchen by himself, while Carmela can clean th
    7·1 answer
  • Question<br> Precious bought 4į gallons of milk for $22. How much is one gallon of milk?
    11·2 answers
  • 5,8,11,7,9 find the mad
    6·2 answers
  • A package of 4 pairs of insulated costs ​$21.96. What is the unit price of the pairs of ​?
    12·1 answer
  • Damon and Peter, who can paddle a canoe at 4 mi/hr in still water, took 8 hr to paddle 9 mi upstream and then return. What was t
    10·1 answer
  • In Triangle 2, b=10 in, a=14 in, and theta=65 degrees solve for c, a, and B.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!