1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pie
3 years ago
5

The diagram compares the ratio of girls in the chorus to boys in the chorus what is the ratio of girls to boys if there are 40 s

tudents in the chorus how many are girls and how many are boys
Mathematics
1 answer:
Gala2k [10]3 years ago
7 0
Ratio of girls to boys is 3:2....added = 5.....this means that 3/5 of the total students are girls and 2/5 of the total students are boys.

so if there are 50 students...
3/5(50) = 150/5 = 30 girls
2/5(50) = 100/5 = 20 boys
You might be interested in
Can some one please help me????
Juli2301 [7.4K]
-\frac{3}{2}w-\frac{7}{8}=\frac{1}{2}|\cdot8\\
-12w-7=4\\
-12w=11\\
w=-\frac{11}{12}

5 0
3 years ago
Hannah buys two and a half pound of dried fruit for $1.15 how much is she paying for one pounds of dried fruit
Nadya [2.5K]

All we have to do here is divide how much she paid ($1.15) by how many pounds of dried fruit she bought (2.5 pounds)

1.15 ÷ 2.5 = 0.46

Therefore each pound costs $0.46

Hope this helps

-AaronWiseIsBae

5 0
4 years ago
the times in seconds it took 6 finalists to run a 100 meter dash are 12.5 12.4 12.4 12.3 12.6 and 12.4. mr brown picks out the t
yulyashka [42]

Answer:

The times in seconds it took 6 finalists to run a 100 meter dash are 12.5 12.4 12.4 12.3 12.6 and 12.4. Mr. Brown picks out the time that appears the most to find the <u>mode</u> he arranges the times in increasing order and picks the middle value to find the <u>median</u>

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eva took a taxi from her house to the airport. The taxi company charged a pic of feet of 3 dollars and 20 cents, plus 3 dollars
svetoff [14.1K]

Answer:

3x + 3.20 =33.20

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is the unit rate for $80 for 16 ticket
puteri [66]

Step-by-step explanation:

80$ ÷16 ticket=5$

so the price of one ticket will be 5$

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Kiana had a x amount of favorite movies. Leslie had 4 less then Kianas .
    7·1 answer
  • △ABC≅△LMN, AB=−3y+10, and LM=2y+15. Find y and AB.
    11·1 answer
  • Determine if the statement is always, sometimes, or never true: A scalene triangle is an acute triangle.
    8·2 answers
  • When Roberto got a puppy from the shelter, it weighed 11 pounds. The puppy gained 40% of its original weight in the first month
    13·1 answer
  • What is the minimum value for h(x)=x2−16x+60?
    7·1 answer
  • Use the information given to write an equation in standard form.
    6·1 answer
  • Calculate the length
    13·1 answer
  • Instead of dividing 220 x 5 double both numbers and mentally calculate the quotient
    9·1 answer
  • The Lakeside Marina charges a $35 rental fee for a boat in addition to charging $15 per hour. What is the rate of change for thi
    13·1 answer
  • What is 23+34-19+84=?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!