1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
White raven [17]
3 years ago
7

Izzie suggests that the cone should have a diameter of 4.5 inches and a height of 6 inches. What is the volume of the cone Izzie

suggests?
Mathematics
2 answers:
Andrew [12]3 years ago
7 0
4.5 x 6 = 27
your welcome:D
bogdanovich [222]3 years ago
6 0
4.5 x 6 = 27 hope it’s right
You might be interested in
A probability that is computed with the knowledge of additional information is
lianna [129]

Answer: called conditional probability

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jim paddles from one shore of a lake 3 miles wide at 4 mph, and John paddles from the opposite shore at 5 mph. How long will the
Tomtit [17]
I believe its answer C
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Determine how far the vehicle travels in 3 hours.
tresset_1 [31]

Answer:

90 miles

Step-by-step explanation:

1 1/2 is half of 3 so just multiply 45 by two

8 0
3 years ago
Three hundred new ones cost $2100. what would be the cost of 120 new ones​
SSSSS [86.1K]

Answer:

840

Step-by-step explanation:

120 is 40% of 300, and 840 is 40% of 2100 is 840.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If a dozen eggs cost $1.35,what is the unit cost?
Lemur [1.5K]

Answer:

The cost of an egg is $0.11

Step-by-step explanation:

Given : The cost of one dozen of eggs is $ 1.35

We have to find the cost of one egg.

We know, one dozen has 12 units

Thus, One dozen of eggs contain 12 eggs

So cost of 12 eggs is $ 1.35

So to find the cost of one egg divide the cost by 12.

We get,

1 egg = \frac{1.35}{12}=0.1125

Thus, The cost of an egg is $0.11

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Let g(x)= 2x and h(x)= x^2+4 evaluate (h•g)(-5)
    5·1 answer
  • The result of two numbers being multiplied together is called the.......?
    9·2 answers
  • To draw the net of a cylinder, you would use one rectangle and one circle.
    5·1 answer
  • An aquarium tank holds 474 liters of water. How much is this in gallons? Use the following conversion: 1 gallon is 3.8 liters.
    14·2 answers
  • Three dice are rolled. Let the random variable x represent the sum of the 3 dice. By assuming that each of the 63 possible outco
    8·1 answer
  • 3X TO THE POWER 6 * 2Y TO THE POWER 12 =??
    12·2 answers
  • A person hikes 4 miles in 2.5 hours. Find the unit rate in miles per hour.
    12·1 answer
  • 4.
    14·2 answers
  • Is this the right answer
    6·1 answer
  • There are y cupcakes in the class. It is two more than 4 times the number of donuts (X). How many donuts are there in the class?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!