1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nostrana [21]
3 years ago
12

What are the rules to remember while working with Proportional Relationships?

Mathematics
1 answer:
guapka [62]3 years ago
6 0

Answer:

Some textbooks describe a proportional relationship by saying that " y varies proportionally with x " or that " y is directly proportional to x ." This means that as x increases, y increases and as x decreases, y decreases-and that the ratio between them always stays the same.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Jeff is 18 years older than Joe, and Jeff is also 2 1/2 times as old as Joe. How old is Joe?
Yuri [45]

7 years

First of all, half of 18 is 9, and if you divide 18 by 2.5, it results in 7.2. I hope this helps!

6 0
3 years ago
Anyone know the answer to this, will mark as brainlist
stepladder [879]

Answer:

15

Step-by-step explanation:

adding 15 black beads gives you 16 black beads and 4 white beads

16/4 =4/1 or 4:1

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the grocery store, Emily notices that it costs
Dmitriy789 [7]

Answer:

4.34

Step-by-step explanation:

2.48/40=0.062 per ounce

0.062 x 70 = 4.32 for 70 ounces

4 0
3 years ago
9. If PQRS is a kite, find RQ. *<br><br> 17 ft.<br> 23 ft.<br> 30 ft.<br> 12 ft.
svetlana [45]

Answer:

17 ft

Step-by-step explanation:

The triangle on the bottom left is a right triangle.

a² + b² = c²

(8 ft)² + (15 ft)² = (RQ)²

64 ft² + 225 ft² = (RQ)²

(RQ)² = 289 ft²

RQ = 17 ft

4 0
3 years ago
Please could someone help with this ? Thankyou
katovenus [111]

Answer:

1 2/7

Step-by-step explanation:

4.5:3 1/2

45/10 ÷ 7/2

45/10 x 2/7

90/70=9/7

=1 2/7

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the price of one share of ABC company decreased a total of $45 in 5 days what was the average change of the price of one share p
    13·1 answer
  • HELP!!!!!!!!! ME!!!!!!!!! HELP!!!!
    11·1 answer
  • X^2+8x=9<br>_________=0<br>___ ___=0<br>solution set: ___​
    12·1 answer
  • Amy paid 62.41 for a pair of running shoes during a 25% off sale what was the regular price
    9·1 answer
  • Square ABCD has coordinates A(-3,7), B(2,7), C(2,2), and D(-3,2). What is the area of the square
    5·2 answers
  • Which function is the result of vertically shrinking ƒ(x) = (x + 1)2 by a factor of 1∕6?
    14·1 answer
  • What is 595/25 equal to ?
    14·1 answer
  • Given that (x + 2) is a factor of f(x), what is the value of f(-2)? Explain how you know.
    12·1 answer
  • Under her cell phone plan, Rajani pays a flat cost of $65 per month and $5
    6·1 answer
  • For the function h(x)=4x-6 find the following: a. f(0) b. f(3) c. f(1/4)
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!