1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shutvik [7]
3 years ago
7

At the grocery store, Emily notices that it costs

Mathematics
1 answer:
Dmitriy789 [7]3 years ago
4 0

Answer:

4.34

Step-by-step explanation:

2.48/40=0.062 per ounce

0.062 x 70 = 4.32 for 70 ounces

You might be interested in
A pair of shoes costs $30.99 and the sales tax is 5%. Use the formula C=p+Rp to find the total cost of the shoes , Where c is Th
sergeinik [125]
C=p+R x p
C=30.99 + .05 x 30.99
Order of operations states do the multiplication first
C=30.99 + 1.55
C=32.54

7 0
4 years ago
A rectangle has perimeter, P, length, land width, w. Which of the following represents lin
almond37 [142]

Answer:

l=\frac{P}{2}-w.

Step-by-step explanation:

The perimeter of a rectangle is the sum of it's side lengths.

A rectangle has 4 sides where it's opposite sides are congruent.

So if one side has measurement w, then there is another side that has measurement w.

If there is one side that has measurement l, then there is another side that has measurement l.

So if you add w+w+l+l you get 2w+2l.

They are giving us that the perimeter is P, so P=2w+2l.

we are being asking to solve for l.

P=2w+2l

First step: Isolate term that contains the l, so get 2l by itself first.

We are going to subtract 2w on both sides giving us:

P-2w=2l

2l=P-2w

Now that we have 2l by itself it is time to perform the last step in getting l by itself.

Second step: Divide both sides by 2.

This gives us:

l=(P-2w)/2

You may separate the fraction like so:

l=\frac{P-2w}{2}=\frac{P}{2}-\frac{2w}{2}=\frac{P}{2}-w.

I don't know your options but I have solve for l in terms of P and w

and got l=\frac{P}{2}-w.

Please let me know if you have further questions with this problem.

4 0
3 years ago
Suppose the population of a town is 98,000 in 2014. The population increases at a rate of 3.7 percent every year. What will the
Setler [38]

Answer: 121871

Step-by-step explanation:

Current population = 98000

Rate of increase = 3.7% / year

Total time = 2020 - 2014 = 6 years

Population in 2020 = 98000 * (1+ (3.7/100))^6

= 98000 * (1.037)^6  =  98000 * 1.243576 = 121870.505

Rounding off to nearest whole number we get the population = 121871

3 0
3 years ago
3. If Jeff is walking 2 miles per hour (mph), how far can he travel in 1 hour?
Ipatiy [6.2K]
Jeff can travel 2 miles in one hour
4 0
3 years ago
Help! what’s the answer. I looked it up but it’s not right too many different answers
Ne4ueva [31]
7x+2y=-17

steps:
x=2x + 5x
y=3y - y
sum=-5 -12
6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the square root 5000075 cubed​
    6·1 answer
  • Which number line shows the solution to the inequality −2(3x − 1) < 8?
    7·1 answer
  • Name the adjacent angles in the following diagram
    11·1 answer
  • The graph of the function, f(x) = - 3x2 , opens which way up or down
    13·2 answers
  • Please help, thanks :) (Question is attached below)
    6·1 answer
  • Comparing Ratios: What is the relationship between the number of stitches and the length?
    7·2 answers
  • Someone pleas help 15 points if you so please
    14·1 answer
  • Three to the fourth power.<br> Write the numerical answer only.
    10·1 answer
  • What's 4/6 in decimal form
    6·1 answer
  • Gina wants to make muffins. The recipe for blueberry muffins calls for 2 3/4 cups of flour. The recipe for cornmeal muffins call
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!