1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oxana [17]
2 years ago
9

Mrs. Smith bought 3 hats for $22.50. At this rate, how much is Mrs. Smith paying for 1 hat?

Mathematics
2 answers:
jolli1 [7]2 years ago
7 0

Answer:

Hi! The correct answer is $7.5

Step-by-step explanation:

<em><u>~to find the price of 1 seperate thing divide price by the amount that has been bought~</u></em>

tangare [24]2 years ago
6 0
$7.50
$22.50 divided by 3 ( the number of hats bought)
You might be interested in
Which of the following is true about a parallelogram?
IgorC [24]
I think the answer is B. idk if im right and im sorry if im wrong
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP AND EXPLAIN YOUR ANSWER ILL GIVE BRAINLIEST
Aleks04 [339]

Answer: d because im big brain

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
During a football game a concession stand sold a family three hamburgers and two hotdogs for a total of $13 it's sold another fa
guajiro [1.7K]

Answer:

The price of each hamburger is $3

The price of each hot dogs is $2  .

Step-by-step explanation:

Given as :

The total price of 3 hamburger and 2 hot dogs = $13

The total price of 2 hamburger and 5 hot dogs = $16

Let The price of each hamburger = $x

Let The price of each hot dogs = $y

<u>Now, According to question</u>

3 x + 2 y = 13              .........A

2 x + 5 y = 16              .......B

Now, Solving to eq A and B

3 × (2 x + 5 y ) - 2 × (3 x + 2 y ) = 3 × 16 - 2 × 13

Or, (6 x + 15 y) - (6 x + 4 y) = 48 - 26

Or, (6 x - 6 x) + (15 y - 4 y) = 22

Or, 0 + 11 y = 22

∴  y = \dfrac{22}{11}

i.e y = $2

so, The price of each hot dogs = y = $2

<u>Now, Put the value of y into eq B</u>

i.e 2 x + 5 y = 16

or, 2 x + 5 × 2 = 16

or, 2 x = 16 - 10

or, 2 x = 6

∴  x = \dfrac{6}{2}

i.e x = $3

So, The price of each hamburger = x = $3

Hence, The price of each hamburger is $3 and  The price of each hot dogs is $2  . Answer

3 0
3 years ago
I need help in math :(
IgorLugansk [536]
B. 8 1/5 is the answer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Shade in some or all of the grids to show that 2 ones is the same as 20 tenths
scZoUnD [109]
Given three grids with each grid representing one whole.
Each grid represents 1 ones and each vertical bar of a grid represent 1 tenth.
There are 10 vertical bars in each grid, hence each grid represent 1 ones = 10 tenths and 2 grids represent 2 ones = 20 tenths.

Therefore, two complete grids are to be shaded to <span>show that 2 ones is the same as 20 tenths</span>
4 0
2 years ago
Other questions:
  • jared bought a package of pens containing 20 pens.  If 3/4 of the pens had black ink, how do you determine the number of pens wi
    15·2 answers
  • Plzz help me i hate word problems
    11·1 answer
  • The volume of a cube is 27 cubic inches. Which expression represents s, the length of a side of the cube?
    8·2 answers
  • I need help showing the work. please help
    11·1 answer
  • Please answer this question now in two minutes
    7·1 answer
  • A certain triangle has a 30 degree angle and a 60 degree angle. Which of the following must be a true statement about the triang
    6·2 answers
  • Please help like right now​
    13·1 answer
  • I NeEd ThIs By ToNiGhT
    15·2 answers
  • SOMEBODY HELPPPPP!!!!
    7·1 answer
  • Model the problem with algebra tiles. Then use the model to write an algebraic expression that represents the situation.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!