1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tiny-mole [99]
3 years ago
8

Whats the slope of the line shown in the graph?

Mathematics
1 answer:
Reil [10]3 years ago
6 0

Answer:

3/2

Step-by-step explanation:

I know this answer is correct, because I did it on edge.

You might be interested in
In a large school district, it is known that 25% of all students entering kindergarten are already reading.
irina [24]

Answer:

D. 0.5256

Step-by-step explanation:

Use binomial probability:

P = nCr p^r q^(n-r)

where n is the number of trials,

r is the number of successes,

p is the probability of success,

and q is the probability of failure (1-p).

Given n = 10, p = 0.25, and q = 0.75.

If r = 0:

P = ₁₀C₀ (0.25)⁰ (0.75)¹⁰⁻⁰

P = 0.0563

If r = 1:

P = ₁₀C₁ (0.25)¹ (0.75)¹⁰⁻¹

P = 0.1877

If r = 2:

P = ₁₀C₂ (0.25)² (0.75)¹⁰⁻²

P = 0.2816

So the total probability is:

P = 0.0563 + 0.1877 + 02816

P = 0.5256

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Value of peters house has risen 20% a year for the last three years. If the value of peters home three years ago was $120 thousa
notka56 [123]

Answer:

The value now = $207,360

Step-by-step explanation:

Rate of increase = 20% per year = 20/100 = 0.2 per year

value 3 years ago = $120,000

interest at year 1:

20% of 120,000

= 0.2 × 120,000 = 24,000

Value at the end of year 1

= initial value + interest

= 120,000 + 24,000 = $144,000

In year 2:

20% of 144,000

= 0.2 × 144,000 = 28,800

Value at the end of year 2:

144,000 + 28,800 = $172,800

In year 3

0.2 × 172,800 = 34,560

Value at the end of year 3:

34,560 + 172,800 = $207,360

8 0
3 years ago
How many time 2/3 can go into 16<br><br> Explanation pls!!
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

24 times

Step-by-step explanation:

16 divided by 2/3 is 24

hope this helped!

7 0
2 years ago
Is the product of two integers positive, negative, or zero? How can you tell?
marishachu [46]

Answer:

When you multiply a negative number by a positive number then the product is always negative. When you multiply two negative numbers or two positive numbers then the product is always positive. 3 times 4 equals 12. Since there is one positive and one negative number, the product is negative 12.

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Luna had $50 dollars when she got to the carnival. After riding 12 rides she had $26 dollars left. What was the price of each ri
Alexeev081 [22]

$50 minus $24 equals $26 which means that she spent a total amount of $24 on rides 24 divided by 12 equals 2 which means each ride costs $2
We could represent the equation this way I guess ?
50 - ? = 26
?/12 = ?
Or maybe you could replace the question marks with an x
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2 for $9. what is the unit price?
    6·2 answers
  • 1/3 (6p-3) + 1/7 (7p+14)<br><br>Show your work​
    7·2 answers
  • What is 8 1/6 + 3/4​
    14·2 answers
  • Please help and show work!!
    7·1 answer
  • PLSS I NEED HELP I NEED HELP SOMEONE SAVE ME
    5·1 answer
  • Use these clues to guess the mystery number.
    14·1 answer
  • What is the percent of change from 400,000 to 700,000?
    8·2 answers
  • What is 8/x^2 + 6x • 2x ?
    5·2 answers
  • What is the slope of the line y = − 4?
    11·2 answers
  • I need the answer to this text please
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!