1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oksano4ka [1.4K]
3 years ago
15

Camille's birthday party will cost $32 if she invites 16 guests. How many guests can there be, at most, if Camille can afford to

spend a total of $48 on her birthday party? Assume the relationship is directly proportional.
Mathematics
2 answers:
rewona [7]3 years ago
7 0

Answer:

I think its gon be 24 guests

DochEvi [55]3 years ago
5 0

Answer:

24 people can be there at most :)

Step-by-step explanation:

$32 divided by 16(guests) is $2

so its $2 per person

so 48$ divided by $2 is 24

So Camille can invite 24 people at the cost of 48$ being her total at most :)

You might be interested in
Rearrange the standard form of the equation below into y = mx + b by isolating y. <br> 5x − 2y = 6
Minchanka [31]

Answer:

y = \frac{5}{2} x - 3

Step-by-step explanation:

5x - 2y = 6 ( subtract 5x from both sides )

- 2y = - 5x + 6 ( divide through by - 2 )

y = \frac{5}{2} x - 3 ← in slope- intercept form

5 0
3 years ago
Please answerrrrr<br><br> Thank you!!!!!!!!!!!!
dlinn [17]

The correct answers are:

_________________

 " (x − 13) ° = 53 ° " ;

_________________

 " x = 66 " ;

_________________

 " m∠2 = 55° " ;

_________________

 " m∠1 = 55° " .

__________________

<u>Step-by-step explanation</u>:

Note:  The following "given values/answers" within the attached image:

Specifically:

 (x − 13)° = 72° ; and;

  x = 85° ;

_________________

   are: "incorrect"—and are "arbitrarily assigned values"

_________________

The values and expressions given in the attached image, however, are correct/do make sense; and we can use such data to solve the problem.

_________________

Let's start by finding the measure of ∠2 ;  that is: " m∠2 " :

To find m∠2:

_________________

Note that:  both: "∠2 " ; and the angle that measures "175" with the attached image:

            → both form a <u>straight line</u>—that is;

              → they are "supplementary angles" ;

              → which means they add up to "180° " ;

_________________

So:  To solve for:  "m∠2" :

_________________

→  m∠2 = 180 − (125) = 55° ,

_________________

Now; to solve for:  " m∠1 " :

_________________

Note that ∠1 and ∠2 are vertical angles: which means that they have equal measurements;  

{since: vertical angles are congruent; which means that vertical angles are equal.} ;

_________________

→  As such, m∠1 = m∠2 = 55 °.

_________________

Now, take either ∠1 or ∠2 ; (each has the same "measurement"—"55° " ;

 And combine with angle with the given measurement of 72° ;

 And combine with the angle with the "given measurement of [the expression: ["x − 13"]° ;

_________________

All three of these angles form a <u>straight line</u>—that is;

              → they are "supplementary angles" ;

              → which means they add up to "180° " ;

So, 55° + 72° + (x − 13)° = 180° ;

 Let us solve for "x" ; and for "(x − 13)" ;

_________________

55 + 72 = 127 ;

→ 127 + (x − 13) = 180 ;

Now, subtract "127" from each side of the equation:

_________________

 → 127 + (x − 13) − 127 = 180 − 127 ;

   to get:

          " (x − 13) = 53 " ; →  which is one of our answers;

 Now, to solve for "x" ; we add "13" to Each Side of the equation;

   to isolate "x" on one side of the equation; & to solve for "x" :

_________________

      x − 13 + 13 = 53 + 13 ;

to get:

_________________

      x  = 66 ;

_________________

So:  The correct answers are:

_________________

 " (x − 13) ° = 53 ° " ;

  → Double check by substituting our value of "66" for "x" :

 " (66 − 13) =? 53 ?  Yes!  ;

_________________

 " x = 66 " ;

_________________

 " m∠2 = 55° " ;

_________________

 " m∠1 = 55° " .

_________________

Hope these answers—and explanations—are helpful!

  Best wishes!

_________________

3 0
3 years ago
I NEED HELP PLEASE Which is the better buy?
Vladimir79 [104]

Answer: The second one, 10 rolls for $12. 1.29 (Rounded)

Step-by-step explanation:

14/18 is 1.29 (Rounded)

10/12 is 1.20.

The unit rate is cheaper, therefore making it the better buy

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
at a grocery store, an uncooked beef roast is on sale for $5.99/lb. At the same grocery store, prepared roast beef is available
-Dominant- [34]

Answer:

$7.58/lb

Step-by-step explanation:

raw roast: $5.99 per lb

deli roast: $2.99 for 100g

We know the price per lb of the raw roast.

Let's find the price per lb of the deli roast.

1 lb = 454 grams

454 grams / 100 grams = 4.54

1 lb is 4.54 times 100 g

If we multiply the price of 100g of deli roast by 4.54, we get teh price per lb.

$2.99/lb * 4.54 = $13.57/lb

raw roast: $5.99/lb

deli roast: $13.57/lb

difference in price of 1 lb: $13.57 - $5.99 = $7.58

Answer: $7.58/lb

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eurostar is a high-speed railway service connecting
Setler79 [48]

Answer:

649 trains

Step-by-step explanation:

If there are 30 seats per carriage, and there is 18 carriages per train.

You multiple 30 and 18 to get how many seats there are in a train.

30*18 is 540 seats.

To figure out how many trains would be needed to seat 350,000 passenger, you have to divide 350,000 with 540 to get how many trains would be needed.

350,000/540 is 648.1

Since the answer is 648.1 and you can't chop a train into 10 pieces, you would need 649 trains to seat 350, 000 passengers.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 90 decreased by 40%?
    14·1 answer
  • Josh Wilson is traveling to California from South Carolina for summer vacation. The states are approximately 2500 miles apart dr
    13·2 answers
  • An airplane flies 750 miles due west in 1 1! 2hours and 750 miles due south in 2 hours. what is the average speed of the airplan
    14·1 answer
  • How do we find the slope of a line that is given in slope-intercept form?
    7·1 answer
  • A pet store sells dog food in a 3-pound bag for $12.00 and a 5-pound bag for $14.25. Which bag of dog food is the better buy? Ex
    5·1 answer
  • Nancy Stone has a small company and has negotiated a special rate for rental cars when she and other employees take business tri
    7·1 answer
  • There are 4 consecutive even integers that add up to 268. Which integers are they?
    9·1 answer
  • Can I have help I am stuck on this problem It would mean the world if u helped me and tysm!! =-)
    9·2 answers
  • Match each equation with a diagram:
    9·1 answer
  • In a school of 145 students, each was asked to choose one or more activities from sport, music and drama.76 students choosr spor
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!