1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andre [41]
2 years ago
6

In a Black Friday sale, if you buy 5 video games for $ 39.99 each, you get 1 free. After the offer, how much does each video gam

e cost?
Hint: First find the cost for the 5 video games.

Write your answer in money format: round up to write 2 decimal places.
Mathematics
2 answers:
Kruka [31]2 years ago
8 0

Answer:

$200.00

Step-by-step explanation:

Round the $39.00 to $40.00 then add it all together because you can't forget the taxes.

romanna [79]2 years ago
3 0

Answer:

40 dollars???

Step-by-step explanation:

The total cost for the 5 games is 200 dollars cuz 40 x 5 = 200. so if its asking for the cost of each its 40 dollars or $ 39.99

You might be interested in
Geometry number 5 only
Rina8888 [55]

Answer:

All work shown in image...

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Find the surface area
zalisa [80]

Answer:

72

Step-by-step explanation:

15 + 15 + 12 + 12 + 18 gives you 72 you add all the areas

6 0
3 years ago
102+900=1002 More. Then 100
Ksivusya [100]
Hello!

I don't exactly understand your question. If you mean to be asking whether or not 1002 is geater than 100, it is.

If you mean to be asking to add it: 102 + 900 + 100 = 1102
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Two cones have a radius of 2 cm. The height of one cone is 8 cm. The other cone is 1/4 of that height. Which of these statements
marta [7]
The wrong statement: The volume or the smaller cone cannot be determined because its height is unknown.

We already know that the larger cone has a height of 8 cm and that the smaller cone is just 1/4 of 8 cm.

8×1/4 = 2 cm.

You can still find its volume by using the formula 1/3πr^2.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
To decorate the gym for a dance, Zoe cut crepe paper into 10-foot strips. She attached one end of each strip 8 feet up on the wa
ohaa [14]

Answer:

there is no question

8 0
3 years ago
Other questions:
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • Francis read twenty-five and one-fourth pages of his novel on Monday and forty and two-thirds pages on Tuesday. How many pages o
    6·2 answers
  • The sum of the length and the girth (perimeter of a cross-section) of a package carried by a delivery service cannot exceed 1081
    9·1 answer
  • Grandma slices the pie into 10 pieces she eats 1/5 of the pie how many slices does she eat
    8·1 answer
  • What inequality is represented by this graph. A. X>6 b.x<_6 c. X<6 D. X>_6
    13·1 answer
  • One-third of a number is 7. Find the number.
    15·2 answers
  • Find the mean of the data summarized in the given frequency distribution. A company had 110 employees whose salaries are summari
    7·1 answer
  • you can buy 5 cans of green beans at the village market for $3.40 . you can buy 10 same cans of the beans at sams club for $5.90
    13·1 answer
  • Nvm i already posted it
    14·2 answers
  • Evaluate the expression using the order of operations<br><br> 40-32/8+5*-2
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!