Answer:
Five bags of dog food costs $21.25.
Step-by-step explanation:
We can solve using proportions.
![\frac{6 \: bags}{25.50 \: dollars} = \frac{5 \: bags}{x} \\ \\ \frac{127.5}{6} = \frac{6x}{6} \\ \\ 21.25 = x \\ 21.25 \: dollars = x](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B6%20%5C%3A%20bags%7D%7B25.50%20%5C%3A%20dollars%7D%20%20%3D%20%20%5Cfrac%7B5%20%5C%3A%20bags%7D%7Bx%7D%20%20%20%5C%5C%20%20%5C%5C%20%20%5Cfrac%7B127.5%7D%7B6%7D%20%20%3D%20%20%5Cfrac%7B6x%7D%7B6%7D%20%20%5C%5C%20%20%5C%5C%2021.25%20%3D%20x%20%5C%5C%2021.25%20%5C%3A%20dollars%20%3D%20x)
Answer:
2*2*9+4*12*3=36+144=180
Step-by-step explanation:
35 * 2/5 = 70/5 = 14 lbs of jelly beans will be used
Hello there.
<span>Write 76 3/4 as a sum
</span>76.75
Answer:
440335555667754zgghhj
Step-by-step explanation:
dfggffgggggguioohhht5zf