1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arte-miy333 [17]
3 years ago
5

11. Mrs. Mildred Broadwater bought a dishwash- er with a list price of $439.25. She paid $50 down and the rest in 12 monthly pay

ments of $35 each. How much did Mrs. Broadwater have to pay for the dishwasher and how much interest did she pay?​
Mathematics
1 answer:
Rina8888 [55]3 years ago
5 0

Answer:176$

Step-by-step explanation:

You might be interested in
For a scavenger hunt, Jim's mom distributed a bag of 440 jelly beans evenly into 20 plastic containers and hid them around the y
natulia [17]

Answer: 11

Step-by-step explanation:

Given

Jim's mom distributed  a bag of 440 Jelly beans evenly in to 20 Plastic bags

i.e.each bag has \frac{440}{20}=22  Jelly.

After the hunt, Jim has 242 Jelly. This much Jelly constitutes

\Rightarrow \dfrac{242}{22}=11\ \text{bags}

Therefore, Jim has 11 bags of Jellys

6 0
2 years ago
If a scale on a map shows it to inches equals 25 miles how many miles is represented by 1/4 of an inch on a map
Kisachek [45]
6.25 miles....hope that helps
5 0
3 years ago
HELP quick this question hard and I can’t fail please help
Vesnalui [34]
I don’t see Hannah’s team
4 0
3 years ago
It will cost $ 8.94 for the ingredients to make one cake of 16 pieces. what is the unit cost of each piece of cake?
Arlecino [84]
Each piece of cake costs $.56 ($.55875)
I divided 8.94 by 16 to find how much one piece costs.
6 0
3 years ago
What is BC will give brainliest
Alexxandr [17]

Because two angles are equal, sides AB and AC will have equal lengths, and so, we can set each expression equal to each-other.

4x + 4 = 6x - 14

Subtract 4x from both sides.

4 = 2x - 14

Add 14 to both sides.

18 = 2x

Divide both sides by 2.

x = 9.

Because we have a constant value of x, we can solve for BC.

BC = 2x + 7

2(9) + 7

18 + 7

25

<h3>The value of BC is 25.</h3>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Tbh im dumb but what are the prime factors of 400 and the square root of 400
    9·2 answers
  • Two numbers multiply to be -50 and add to 0
    5·1 answer
  • What is the arc measure of AD in degrees?
    14·1 answer
  • SHOW STEPS AND SIMPLIFY! 30 POINTS!!!
    12·1 answer
  • the utilities bill for the Miller's' house in April was $132. forty two percent of the bill was for gas, and the rest was for el
    8·2 answers
  • In Mary's homeroom, 10/28 of the students have a cat, 6/12 have a dog, and 2/14 have a pet bird. For numbers 11a-11c, select tru
    8·2 answers
  • Your coffee bar has two kinds of drink One cup of the first one costs 9 grams of juice , 4 grams of coffee and 3 grams of sugar
    7·1 answer
  • 4 thirds divided by 2 fifths
    7·2 answers
  • PLEASE PLEAE PLEASE HELP
    14·1 answer
  • Omar invited 96 peoples to an engagement party.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!