Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer:
y = 11.5x - 18
Step-by-step explanation:
i created this table in desmos and then entered this equation underneath:
y₁ (tilda sign) = mx₁ + b
desmos will draw a line of best fit and provide the correlation coefficient, slope, and y-intercept
Answer:
57 units^2
Step-by-step explanation:
First find the area of the triangle on the left
ABC
It has a base AC which is 9 units and a height of 3 units
A = 1/2 bh = 1/2 ( 9) *3 = 27/2 = 13.5
Then find the area of the triangle on the right
DE
It has a base AC which is 6 units and a height of 1 units
A = 1/2 bh = 1/2 ( 6) *1 = 3
Then find the area of the triangle on the top
It has a base AC which is 3 units and a height of 3 units
A = 1/2 bh = 1/2 ( 3) *3 = 9/2 = 4.5
Then find the area of the rectangular region
A = lw = 6*6 = 36
Add them together
13.5+3+4.5+36 =57 units^2