1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lyrx [107]
2 years ago
7

Alan buys 5.2 ounces of sour patch kids candy. After sharing with his friends he returns to buy an additional 6.75 ounces. How m

any ounces did he buy in all?
Mathematics
1 answer:
Ainat [17]2 years ago
7 0
11.95 ounces

5.2 + 6.75 = 11.95
You might be interested in
104 pounds requires 156 milligrams of medicine what is the weight of a patient who requires 207 milligrams of medicine
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

138 pounds

Step-by-step explanation:

Let the required weight of the patient be x pounds.

We have that,

156 milligrams of medicine is required for a patient weighing 104 pounds.

Then, 207 milligrams of medicine will be required for a patient having weight as shown below,

Weight of the patient = \frac{104 \times 207}{156}

i.e. x = \frac{21528}{156}

i.e. x = 138

Hence, the patient needing 207 milligrams of medicine will have the weight 138 pounds.

5 0
3 years ago
О с. А о.
timurjin [86]

Answer:

Step-by-step explanation:

To be parallel the slopes must be equal

4x-3y=15

3y=4x-15

y=(4x-15)/3

so m=4/3

Only line D. has a slope of 4/3

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Estimate unit rate four $74.75 glass white paint 5 gallons
alekssr [168]
74.75 for 5 gallon unit rate

74.75 / 5 = 14/95

Answer: $14.95 per gallon of paint

Therefore, about 15 dollars per gallon of paint since we need to estimate. 
3 0
3 years ago
Which system of inequalities represents the graph?
Natali [406]

y > x - 5

y > -5x + 6

y ≤ -0.6x + 2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 1,466 dived by 5
Veronika [31]

1,466/5 = 293.2

Unless I’m mistaken, this should be the correct answer

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the distributive property to rewrite each problem so it only has two factors. Then solve. (44 times 3)+ (56 times 3)
    8·2 answers
  • Which regular polygon will have the largest angle measure?
    10·2 answers
  • Wat is 78×748 plz help i cant be on mah phone someone answer quick plz
    14·2 answers
  • Please help me idk this
    5·1 answer
  • The measure of A is 75º. What is the measure<br> of its supplement?<br> Measurement supplement:
    15·2 answers
  • Is 3x+4&lt;10 open or closed explain please​​
    6·2 answers
  • Help<br> I dont know the answer im not very smart
    12·1 answer
  • Convert 1400 pounds into kilograms. Round your answer to the nearest whole
    8·1 answer
  • The local ice cream parlor sells an average of 11 milkshakes a day for $3.99
    12·1 answer
  • 6x44<br> hbgvtfwtydtwftdftwyfdywdwd
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!