1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lilavasa [31]
2 years ago
5

A magazine costs 4.95 per month. If you buy a one year subscription, it's 30% cheaper. How much will you pay in one year with th

e discount?
Mathematics
1 answer:
astraxan [27]2 years ago
6 0

Answer:

41.48/year

Step-by-step explanation:

4.95 x 12 = 59.40

59.40 × .30 = 17.82

59.40 - 17.82 = 41.48

You might be interested in
If Mitchell ate 45 hotdogs in 3 minutes at the annual hot dog eating contest. What is Mitchell’s unit rate?
aleksandrvk [35]
15 hotdogs per minute
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 469019 nearest 100
expeople1 [14]
It would be 469,000... no?
6 0
2 years ago
In the formula C=5/9(F-32),If C=35, then F=?​
Anvisha [2.4K]

Step-by-step explanation:

Hope this helps

Hope this is correct

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Urgent please help! will give brainliest
marishachu [46]

Answer:

The answer is A

Step-by-step explanation:

(-2,-3) (3,-4) (0,-1) (-7,3)

inverse means the opposite signs

(2,3) (-3,4) (0,1) (7,-3)

3 0
3 years ago
Angles 4, 5, and 6 are in the ratio 2:5:3. Find the measure of each angle
garri49 [273]

Answer:

The angles 4, 5 and 6 are 36, 90 and 54 respectively.

Step-by-step explanation:

First, let's find the total number of parts:

2 + 5 + 3 = 10

The amount of degrees per part is 180 / 10 = 18.

Now, we multiply that factor to the ratio:

2*18 : 5*18 : 3*18//36:90:54

Thus, the angles 4, 5 and 6 are 36, 90 and 54 respectively.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Fill in the blank in the sentence below with the correct term. The_______of a number is the distance between the number and zero
    15·1 answer
  • "Sonia had band practice 2 _1/3 hours on Saturday and 1_3/4 hours on Monday. How many total
    13·1 answer
  • ..........plzz be fast
    8·1 answer
  • 4x - 3 = 2x + 7 what would the answer be??
    9·1 answer
  • If Greg purchased 6 cups of yellow paint for $54, what is the unit price per cup of yellow paint?
    10·1 answer
  • What is equivalent to (26)5
    5·1 answer
  • (will mark brainliest)
    8·2 answers
  • F(x)=x^2-6x<br> g(x)= √x<br> Evaluate f(g(25)) = ???
    11·1 answer
  • Solve using long division (4x^4-15x^3+7x^2-1) divided by (x^3-x+2)
    5·1 answer
  • What is x-72=136 and what is n - 10 = 13 + 5
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!